Banka kredisi aktarım mekanizması: Var yaklaşımı
Bank credit transmission mechanism:A Var approach
- Tez No: 217263
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, para politikasının banka kredisi kanalının varlığını ekonometrik bir yöntem aracılığı ile araştırmaktadır. Para politikasının işleyişi ve aktarım mekanizması kanalları hakkında genel bilgiler verildikten sonra Türk Bankacılık Sistemi, banka kredisi kanalının etkinliği açısından değerlendirilmektedir. Bankacılık sisteminin reel sektöre kredi aktarma süreci ve bu sürecin önündeki engeller tartışılmıştır. Reel sektör göstergeleri ve bankacılık sisteminin toplulaştırılmış bilanço verileri kullanılarak bir Vektör Hata Düzeltme Modeli oluşturulmuş ve banka kredisi kanalının etkinliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the existence of bank credit channel of monetary policy by means of an econometric method. After presenting genaral information about the process of monetary poliy and channels of transmission mechanism, Turkish Banking System is evalueted in terms of effectiveness of bank credit channel. The process of credit transmission of banking system to real sector and ristrictions on this process is discussed. By using real sector indicators and aggregate balance sheet data of banking system, a Vector Error Correction Model is set and effectiveness of bank credit channel is tested.