Enlargement of European Union and Turkey's accession to the European Union from an economic perspective: Current developments and prospects
Avrupa Birliği?nin genişlemesi ve Türkiye?nin ekonomik bir bakış açısı ile Avrupa Birliği?ne girişi: Güncel gelişmeler ve olasılıklar
  1. Tez No: 217264
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT ZENGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Avrupa Birliği kurulmuş olduğu günden bu yana birçok genişleme sürecini tecrübe etmiş ve altı üye ile başlayan bu ekonomik entegrasyon modeli bugün yirmi beş üyeli kapsamlı bir ekonomik ve siyasi entegrasyon örneği olmuştur. Bununla beraber, Türkiye de bu süreçte yer alıp bu yapıya uyum için gerekli ekonomik ve siyasi şartları yerine getirmeye çalışmaktadır. Bunlardan dolayı, bu çalışma ilk bölümde, geçmiş genişleme süreçlerini farklı yapılar arzettiğinden dolayı incelemekte ve kesinleştirilmiş genişleme şartlarını incelemektedir. İkinci bölüm, Türkiye'nin Birlik ile ekonomik ve siyasi ilişkilerini tarihsel bir perspektifle incelemektedir. Son bölüm, ilişkilerin üst seviyeye çıktığı, Türkiye'nin adaylık dönemini ifade eden 1999 sonrasını, genişlemeye ekonomik yönden uyumu ifade eden kriterler bazında incelemektedir.
Özet (Çeviri)
European Union experienced several enlargement processes and this economic integration model which started with six members and afterwards became an example of a comprehensive economic and political integration model with twenty five members. Additionally, Turkey struggles to involve in this process and tries to fulfill required economic and political conditions for this process. Therefore, this study examines past enlargement waves because of their different frames and studies decisive enlargement criteria in the first chapter. The second chapter studies the economic and political relations between Turkey and European Union with a historical perspective. The final chapter examines the post-1999 candidacy period which is the climax of the relations according to fulfillment of economic criteria for enlargement process.