Restrictions on capital mobility in emerging markets
Yeni gelişen piyasalarda sermaye hareketliliği üzerindeki kısıtlamalar
- Tez No: 217265
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Gelişmekte olan ekonomilerin global ekonomi ile finansal bağları son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu süreçte, sermaye akımları gelişmekte olan bazı ülkelere yüksek büyüme oranları sağlarken, bazı ülkeler büyüme oranlarında dönemsel karmaşalardan zarar görmüş ve ülkelerine ciddi sosyal ve ekonomik maliyetler yükleyen ağır finansal krizlerle karsılaşmışlardır. Bu nedenle, finansal dışa açıklık birçok ekonomist ve politikacıyı ilgilendirme durumundadır. Ciddi finansal krizlere yol açan sermaye akımlarının olumsuz etkilerini bertaraf etme arayışlarında, ülkeler bazı politika araçları geliştirmişlerdir. Sermaye kontrolleri, sermaye akımlarının yıkıcı etkilerinden sakınmak için başvurulan ve politika özerkliğini sağlayan araçlardan biri olarak görülür. Aynı amaca hizmet eden alternatif araçların kullanımının sınırlı etkinliği sermaye kontrolü konusuna olan ilgiyi arttırmıştır. Bu çalışmada, sermaye kontrollerinin uygulanması ülke deneyimlerinin ışığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial linkages of emerging economies with the global economy have risen significantly in recent years. In this process, while capital flows provide some developing countries with higher growth rates, some of them have suffered from periodic turmoil in growth rates and faced with severe financial crisis imposing serious economic and social costs on countries. Therefore, effects of financial openness tend to be the concern of a number of economists and policymakers. In search of eliminating the adverse effects of capital flows causing to severe financial crises, countries have developed some policy tools. Capital controls appear as one of the instruments resorted for avoiding devastating effects of capital flows and maintaining policy autonomy. The limited effectiveness of the use of the alternative tools serving to the same purpose has increased the attention to the capital control issue. In this study, the practice of capital controls is examined in the light of the country experiences