Örgütsel değişimin ve değişime direnme olgusunun algılanması üzerine bir araştırma (Yabancı Diller Yüksekokulu örneği)
A research on perception of organizational change and resistance to change (Selçuk University School of Foreign Languages)
  1. Tez No: 217266
  2. Yazar: EMİNE ÖZENÇEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Örgütsel Değişim, Değişime Direnme olgusu ve bunu azaltmada kullanılan stratejiler genel olarak incelenmiştir. Çalışmada, aynı zamanda, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yapılan bir araştırma da yer almaktadır. Araştırma kapsamına Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda çalışan öğretim görevlileri alınmıştır. Araştırmada, değişime direnci azaltmada kullanılan stratejilerin, kurumda çalışan öğretim görevlileri tarafından nasıl algılandığı, çeşitli değişkenler ( cinsiyet, pozisyon, mezun olunan fakülte, yaş, görev süresi) açısından incelenmiştir. Araştırmada Hakan Kuvan tarafından hazırlanmış olan anket formları araştırmaya veri teşkil edecek şakilde kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapmakta olan öğretim görevlilerinin değişime direnci azaltmada kullanılan stratejileri genel olarak olumlu algıladıkları görülmüştür. Ancak, çalışan motivasyonu için gerekli olduğu düşünülen teşvik ve ödüllendirmeye yeterince önem verilmediği ve kurum genelinde karara katılımın az uygulandığı görülmüştür. Araştırmada bulunan yedi boyutta cinsiyet, pozisyon, mezun olunan fakülte, yaş, görev süresi değişkenlerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yapılan analiz sonuçları değişime direncin oranının yaş, cinsiyet, kıdem, mezun olunan fakülte ve kurumdaki poziyona göre değişmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research in which Organizational Change, Resistance to Organizational Change, and the Strategies that are used to decrease the resistance to change have been studied. In the study, there is also a research carried out in Selçuk Universıty School of Foreign Languages. Lecturers working for The School of Foreign Languages are involved in the scope of the research. In the research, the lecturers perception of the strategies that are used to decrease resistance to change has been examined in terms of certain variables such as gender, pozition, faculty, age, and teaching experience. In the research, the scale that was prepared by Hakan Kuvan has been used so as to supply the data necessary for the reasearch. In consequence of the research, it has been seen that the lectureres working at The School of Foreign Languages perceive the strategies used to decrease resistance to change in a positive way. However, it has also been understood that not much importance is given to awarding and encouraging which are thought to be necessary for the motivation of people working in an organization and that lecturers? participation to decision making process is insufficient. No meaningful difference between the groups was found in the seven dimensions that are in the reasearch. The results of analysis show that the lecturers? perception of the strategies used to decrease resistance to change doesn?t change according to the variables of gender, pozition, faculty, age, and teaching experience.