The Comparative analysis of foreign direct investments and portfolio investments, and their impacts on Turkey
Yabancı doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarının karşılaştırmalı analizi ve Türkiye'ye etkileri
- Tez No: 103987
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
YABANCI DOĞRUDAN YATIRIMLARIN VE PORTFÖY YATIRIMLARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ, VE TÜRKİYE'YE ETKİLERİ ÖZET Küreselleşen dünyamızda, teknolojik alandaki değişmeler ve uluslararası ticaret ve sermaye üzerindeki kontrollerin ve engellerin kalkması ya da azalması ile birlikte dünya çapında sermayenin dolaşımı artmaya başlamıştır. Yatırımcılar yüksek getiri vaad eden piyasalara ve yatırım alanlarına doğru yönelmektedir. Piyasaların liberalleşmesi, dünyanın tek bir entegre pazar haline gelmesi fırsatım yaratmaktadır. Özellikle gelişen pazarlar, emeklilik fonları, yatırım fonları gibi uluslararası kurumsal yatırımcılara iyi bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Yabancı yatırımlar temel olarak iki şekildedir. Yabancı doğrudan yatırımlar ve yabancı portföy yatırımları. Doğrudan yatırımlar uzun vadeli olup nakit sermayeden daha geniş bir konuyu içerir. Doğrudan yatırımların artmasındaki en büyük sebep üretimin uluslararası hale gelmesi ve ulus ötesi şirketlerin artan oranda yatırımlarını gelişen pazarlara kaydırmalarıdır. Portföy yatırımları ise genellikle kısa vadeli olup, portföy çeşitlendirmesi yaparak yüksek getiri elde etmeye çalışır. Her iki yatırım şekli de büyüme için sermayeye ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkeler için önemli bir finansman aracıdır. Fakat her iki yabancı akımın da bazı olumsuz etkileri olabilmektedir. Yabancı yatırımların dünya çapmda artması ile birlikte, her ülke bu akımlardan farklı düzeylerde etkilenmektedir. Bazı ülkeler yabancı yatırımlardan faydalanırken bir çok ülke sadece dışsal unsurlardan kaynaklanmayan kötü yönetimi de içine alan tehditlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle ülkeler, yoğun sermaye akımlarının olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak ve kaynakların en iyi dağılımını sağlayacak politikalar takip etmektedirler. Yatırım çeken ülkeler açısından uzun dönemli doğrudan yatırımlar daha caziptir. Doğrudan yatırımlar ile birlikte üretimin kalitesini arttıracak teknolojik transferin yanında, know-how, yönetim ve pazarlama bilgisi gibi nakit olmayan sermaye akımları da oluşur. Ayrıca, doğrudan yatırımlar portföy yatırımlarına oranla daha yavaştır ve spekülatif kazançlar peşinde değildir. 1970'lerde ve 1980'lerde, doğrudan yatırımlar çoğunlukla gelişmiş ülkeler arasında olmuştur. 90 'lı yıllarda gelişen ülkelere olan yatırımlar artmaya başlamıştır. Doğrudan yatırımdaki artış günümüzde US$ 865 milyar seviyesine ulaşmıştır. Gelişmiş ülkeler, 1999 yılında US$ 636 milyar doğrudan yatırım çekmişlerdir bu da toplam doğrudan yatırımların %74'üdür. Çin yalnız başına US $ 40 milyar yatırım xıçekmiş olup bu rakam gelişen ülkelerin dörtte biri anlamına gelmektedir. Türkiye yaklaşık 1 milyar dolar rakamı ile 54. sıradadır. Öte yandan, Türkiye 1999 yılında en iyi kazandıran hisse senedi piysası olmuştur. Pazar değeri de 114 milyar dolara ulaşmıştır. Fakat geçen sene hisse senedi çok kötü bir performans sergilemiş ve en çok kaybettiren hisse senedi piyasası olmuştur. Türkiye yasaları itibariyle liberal bir ülke olmasına rağmen hem doğrudan yatırım hem de portföy yatırımı çekmekte zorlanmaktadır. Bunun en büyük sebebi de politik ve ekonomik istikrarsızlıktır. Türkiye'nin yabancı yatırım pastasından daha fazla pay alması için acil olarak politik ve ekonomik istikrara kavuşması gerekir. Türkiye potansiyelini daha iyi değerlendirdiği takdirde büyük fırsatlar önümüzdedir. xu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our globalized world, with technological developments and removal or lessening of restrictions and controls over international trade and capital, the movements of capital started to flow all over the world. Investors direct their funds towards promising countries. Liberalization of the markets, create a good oppurtunity of an integrated single marketplace all over the world. Especially the emerging markets provide great opportunuties for institutional investors, such as pension funds, and investment funds. Foreign investments are basically two kinds. Foreign direct investment and foreign portfolio investment. Direct investments are long-term and it includes more than the cash capital. The main motive behind the direct investment is the internationalization of production and the TNCs that shift their production towards emerging markets. Portfolio investments are generally short-term, and aim to get high returns through portfolio diversification. Both direct investment and portfolio investment are very helpful for developing countries in need of capital for their growth. However, foreign investments sometimes expose disadvantages on developing countries. With the increasing of the foreign investments all over the world, countries are becoming affected by these flows at different levels. Some countries benefit the foreign investment since most of them expose threats not only because of the externalities but also because of the mismanagement of the recipient economies. Host countries prefer direct investment because of its long-term nature. In addition to cash capital, foreign direct investment provide machinery and skilled labor, management practices, know-how which increase the production volume and quality. The mobility of FDI is much slower than that of portfolio investments and it is not searching for speculative movements. In 1970s and 1980s, direct investment flows have been realized between the developed countries of capital exporters. Because of the rush for direct investment, global inflows reached the historic high of US$ 865 billion. Developed countries attracted US$ 636 billion of FDI inflows in 1999. This is about 74 per cent of the world's total FDI inflows. China attracted US$ 40 billion in 1999, alone one forth of developing countries. Turkey ranked 54th with US$ 0.8 billion in 1999. Turkey ranked first with 255 % price index change in dollar terms in 1999. And the market capitalization reached US$ 114 billion. But the next year Turkey performed worst and Turkey was the biggest loser among emerging markets. IXAlthough Turkey has very liberal regulations, Turkey failed to attract foreign investment both direct investment and portfolio investment. The most important reason behind that is the political and economic instability. It is necessary to have political and economic stability in order to get high shares in foreign investments. If Turkey could succeed to overcome obstacles, there would be many opporrunuties ahead.