Cumhuriyet'ten günümüze Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikaları:Ekonomik kalkınma ve toplumsal gelişme açısından ulusal inovasyon sisteminin önemi ve etkileri
Turkey?s science and technology policies from foundation of the republic of Turkey to today: The importance and the effects of the national innovation system to social and economic development
- Tez No: 217271
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilim ve teknoloji alanõnda son yõllarda meydana gelen gelişmelerekonomik ve toplumsal yapõyõ derinden etkilemiştir. Küreselleşen dünyada dahafazla rekabet gücüne sahip olmak, istikrarlõ ve sürdürülebilir bir kalkõnma sürecinigerçekleştirmek isteyen ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyonu tüm politikatasarõmlarõ ile bağlantõlõ bir biçimde ele almalarõ gerekmektedir. Ulusal İnovasyonSistemi, bu anlamda, belirlenen hedefler doğrultusunda başarõya ulaşmak içinoluşturulmasõ gereken bir alt sistemdir.Türkiye tarõm toplumundan sanayi toplumuna geçmek aynõ zamanda dabilgi toplumu aşamasõna geçmiş ülkeleri yakalamak için ulusal inovasyon sisteminikurmak zorundadõr. Bu kapsamda, çalõşmanõn ilk bölümünde genel kavramlar vebilim ve teknoloji politikalarõ üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiyeninbilim ve teknoloji politikalarõ tarihsel bir bakõş açõsõ ile ele alõnmõştõr. Üçüncü ve sonbölümde ise Türkiyenin Ulusal İnovasyon Sistemini oluşturma çabalarõ ve Ulusalİnovasyon Sisteminin Türkiyeye muhtemel getirileri değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the recent years, the developments in the field of science and technology,have deeply effected both economical and social structure. In the globalising world ,the countries which want to be more competitive and have a stable and sustainabledevelopment process; should take science, technology and innovation in relation withthe whole policy goals. In this sense, National Innovation System is a sub-systemthat has to be formed in order to achive success in accordance with the specifiedtargets.Turkey has to establish its innovation system since the country has to passthe episode of being an agricultural society and become an industrial one as well astry to catch up with the information societies. Regarding this, the first sectiondiscusses the general concepts and science and technology policies. The secondsection takes a historical lens to consider Turkeys science and technology policies.The 3rd and last section discusses Turkeys endeavour to establish its innovationsystem and the possible advantages an innovation system would bring to the country