Serbest bölgelerin ekonomiye etkileri ve Türkiye uygulamasının mali yönden incelenmesi
Free zone effects on economy and the financial analysis of Turkey?s practice
- Tez No: 217272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Serbest Bölgeler, özellikle ihracata dayalı kalkınma stratejisini tercih eden ülkelertarafından ihracatı artırmanın en önemli araçlarından birisi olarak görülmütür.Serbest Bölge uygulaması ile amaçlananlar; kalkınmaya uygun ortamı yaratmak,gelecein sektörlerini seçip, tevikleri onlara odaklamak, yani yatırımlarıgerçekletirecek yabancı sermaye ile teknolojiyi ülkeye çekip, ülkenin dünyaekonomisinde söz sahibi olmasını salamaktır.Bu çalıma ile; Türkiye'de 1987 yılından bu yana çeitli tevik uygulamalarındanyararlanmak suretiyle faaliyette bulunan Serbest Bölgelerin; mevcut durumu,ekonomiye katkıları ve özellikle mali boyutu incelenmi, beklenen hedeflerin nederece gerçekletii tespit edilmeye çalıılmıtır. Türkiye'de daha önceuygulanmakta olan Serbest Bölge Rejimi ile, mükelleflere süresiz ve sınırsız vergiseltevikler salanmıtır. Bu nedenle, vergi istisna ve muaflıklarının daraltılmasıyönünde atılan adımlardan biri de Serbest Bölgelerde uygulanmakta olan vergilemerejiminde yapılmıtır.Serbest Bölgelerden; iyi bir planlama, etkili yönetim ve denetim ile daha fazlayararlanılması, böylece gelecekte görülmesi muhtemel olumsuzlukların en azaindirilmesi mümkündür. Öte yandan; Serbest Bölgelerin ekonomiye olan önemlikatkılarının kalkınma çabası içerisindeki Türkiye'nin bu çabasını destekleyecekyararları olacaı muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
Free Zones are treated as one of the most important vehicle for increasing the exportsin the countries which have chosen export based development strategies. The goalsof free zone implementations are: to establish an environment suitable fordevelopment, to choose future sectors and apply incentives for it, in other words,attracting the foreign capital and technology to the country and make the countryaccountable and capable of making decisions in the world economy.This study is made to specify the current situations of free zone areas which wasestablished in order to benefit economic incentives since 1987 and to determine itsfinancial contribution to economy and what length of economical advantage realizedcompared to what is expected from this establishment.In the early years of ?free zone? practices in Turkey, unlimited period of maximumtax incentives applied to all taxpayers who operate business in this specified areas.Recent applications of straightening tax exemptions and tax exclusions as a whole intax laws also effected ?free zone? tax incentives regime.It is expected to minimize unsuccessful applications of ?free zone? operations withcareful planning, effective management and control. It is certain that successfulapplications of ?free zone? operations would support Turkey?s effort towardseconomic development.