Küçük işletmelerin kredi taleplerinin değerlendrilmesinde kredi derecelendirme sistemi uygulaması
Credit scring practices in evaluating credit applications of small businesses
  1. Tez No: 217280
  2. Yazar: KAMİL KOCAMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Tezimde, bankaların küçük ve orta boy isletmelerin kredi taleplerinindegerlendirilmesinde kullanabilecekleri bir kredi derecelendirme sistemigelistirilmeye çalısılmıstır.Bu amaçla öncelikle küçük ve orta boy isletmelerin tanımı ve ülkemiz ve digerülkeler için ekonomideki önemi üzerinde durulmustur. Küçük isletmelerinkendilerine has özellikleri, finansman ihtiyaçları ve bankacılık gereksinimleridegerlendirilmistir.kinci bölümde bankaların en basta gelen islevlerinden birisi olan fon kullandırımı vekredi kavramı üzerinde durulmustur. Kredi politikalarının belirlenmesi, krediyönetimi, kredi riski ve risk yönetimi kavramları üzerinde durulmus ve bankalarınkredi tahsis süreçleri incelenmistir.Üçüncü bölümde kredi derecelendirme sistemi üzerinde durulmustur. Krediderecelendirme sisteminin tanımı, amacı, olusturulma asamaları ve söz konususistemin bankalarca kullanılması bu bölümde ele alınmıstır.Dördüncü bölümde ise tezimde önerilen kredi derecelendirme sisteminin ne sekildeolusturuldugu anlatılmıs ve uygulama örneklerine yer verilmistir. Önerilen krediderecelendirme sisteminin hangi verilere dayandıgı, verilerin ne sekilde elde edildigi,puanlama yapısı ve diger degerlendirme prensiplerine bu bölümde yer verilmistir.Daha sonra ise uygulama örnekleri açıklanarak verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is tried to develop a credit scoring system to be used for evaluatingthe credit applications of small and medium size enterprises.For this purpose, firstly the definition of the small business and their importance inour economy and other countries? economies are discusssed. Besides these, thecharacteristics unique to small busineses, their needs for funds and requirements forbanking services are also studied.In the second part, as primary function of banks the lending activity and concept of acredit are discussed. The determination of credit policies, management of lendingprocess, the concept of credit risk and risk management are studied and processes oflending are examined.In the third part, the credit scoring system is discussed. The definition of the creditscoring system, the goal and the steps to build a credit scoring system and ways forbanks to use this system are discussed.In the fourth part, the development process of the credit scoring system that isproposed by me is discussed and the examples from implications are given. Thedatas on which proposed credit scoring system is built, how the datas are gathered,the structure of scoring and other credit evaluation principals are studied. Havingdiscussed those issues, the examples given from implications are explained.