Yabancılaşma ve ideoloji
Alienation and ideology
  1. Tez No: 217281
  2. Yazar: BERRİN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yabancılasma ve ideoloji olguları, modern hayatı anlayabilmemizi saglayaniki önemli anahtarı olusturmaktadır. Bu çalısma bu iki olguyu ve modern hayataetkilerini incelemenin yanısıra, aralarında nasıl bir etkilesimin oldugunu ele almayıamaçlamaktadır.Bu iki olgu da, gündelik hayatımızı dogrudan etkilemekte, gündelikhayatımızdaki pratiklerle üretilmekte ve sürdürülmektedir. Dolayısıyla biraradagelisirler ve aralarında açıkça bir neden-sonuç iliskisi vardır.Yabancılasma, en genel tanımıyla insanın kendisini bir yabancı gibiduymasıdır. Baskalarıyla herhangi bir iliski kurmadan yasayamayan insan içinyabancılık duygusu çok yaralayıcıdır; onun anlamsız, güçsüz, degersiz duymasına yolaçar. deoloji ise anlasılmaz dünyayı, basitlestirilmis ve kategorize edilmis bir yanıtlarsistemi kurmak yoluyla kavranabilir kılarak, yabancılasmaya bir karsılık olusturur.nsan harekete geçebilmek için, girisecegi eylemler sonucunda hangi sonuçlarıelde edecegini bilmek zorundadır. Hem bu ihtiyaç yüzünden, hem de toplum dısındabırakılma korkusundan dolayı, neyin iyi, neyin kötü olduguna iliskin bilgiyi arar.Toplumsal yapının niteligine göre bu bilgiye çesitli kaynaklardan ulasılabilir. Ancakbu normlar, örgütlenmenin devamı için belli bir grup tarafından ileri sürülüyorlarsa,ideolojik nitelik kazanırlar.deolojinin dogallık ve mutlaklık iddiası, insanı ve toplumu tarih-dısı kılar.nsanı köklerinden kopararak kendi içinde tutarlı bir anlamlar ve degerler sistemininiçine yerlestirir. Böylece, yabancılasmıs insanların olusturdugu toplumsalörgütlenmenin yeniden üretimine katkıda bulunur.Sonuç olarak, toplumsal örgütlenmeler belli ölçülerde yabancılasmayıgerektirirler. deoloji, toplumun yabancılasma temeli üzerine oturmus oldugunugizler. Yabancılasma, dünyayı anlasılmaz kıldıgı için ideolojinin kabulünükolaylastırır. Dünyayı anlasılır kılmak için ona iliskin bir tasarım kuran ideoloji,insanın ve dünyanın“gerçeklik”inden uzaklastıgı ölçüde yabancılasmayı arttırır.Modern toplumların gelisimi ve bu toplumlarda istikrarın saglanabilmesi de böyle birsüreç içinde gerçeklesmistir.
Özet (Çeviri)
The facts of alienation and ideology are two important keys that provide us thepossibility to be able to understand modern life. This study aims to elaborate on thesetwo facts and their effects on modern life, in addition to what kind of an interactionexists between them.Both of these facts directly influence our daily lives; they are produced andsustained by the practices in our daily lives. So they progress together and there is anexplicit cause-and-effect relationship between them.In its most general definition, alienation is one?s feeling like an alien. For aperson who can not live without being in contact with others, feeling of alienationhurts a lot; it causes the person to feel herself/himself meaningless, weak andworthless. Ideology, however, forms a response to alienation by establishing asimplified and categorized system of answers.In order to be able to come into action, human needs to know which resultsone gets as the consequences of one?s acts. Because of both this need and the fear ofbeing left outside the society, human looks for the knowledge of what is good andwhat is bad. One can reach this knowledge by means of various resources dependingon the quality of the social structure. However, if these norms are put forward by aspecific group for the continuity of the organization, they are qualified as ideological.Claim of ideology to be natural and absolute, leaves human and society out ofhistory. By separating away from the roots, it puts human in a system of meaningsand values that is coherent with itself. In this way, it contributes to the production ofthe social organization which is composed of alienated people.Consequently, social organizations requires alienation in some extend.Ideology conceals that society is based on alienation. Alienation eases the ideology tobe accepted by making world incomprehensible. Ideology, which makes a design onworld to make it comprehensible, improves alienation as long as human and worldfall apart from ?reality?. Development and stability of modern societies is realized insuch a process.