The sustainability of current account deficits in transition economies
Geçiş ekonomilerde dış açıkların sürdürülebirliği
- Tez No: 217279
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
90'lı yılların reformlarının basından itibaren Orta ve Dogu Avrupalı geçisekonomilerde dıs açıklar yer almakta ve son zamanlarda genislemektedir. Buçalısma, dıs açıkların sürdürülebilirliginin (sustainability) analizini sunmaktadır.Tezin basında zamanlararası yaklasım (intertemporal approach) çerçevesindeülkelerin borç ödenebilirlik modelini kullanarak ülkelerin dayanabilir dıs açıkseviyelerini hesap edip, ileri bölümlerde, dıs açıkların dayanılır olup olmadıgınıbelirlemekte yardımcı olan farklı indikatörleri ele almaktayız. Deneyselsonuçlarımız, bir çok ülkede dıs açıkların, hesap edilen dayanılır dıs açıklarınseviyesinin yukarısında oldugunu göstermektedir. ndikatörler, bazı ülkelerde dısaçıkların dogrudan yabancı yatarımların yüksek olmasından ve tüketimpatlamasından kaynaklandıgına isaret etmektedir. Birinci unsur iktisadi büyümeyisaglar ve ihracatı yükseltirken, ikincisinin, ekonomi üzerinde uzun vadede herhangibir olumlu etkisi bulunmamaktadır. laveten, son yıllarda dogrudan yabancıyatırımlarda düsüs kaydedildi ve kredi büyümesi ile tesvik edilen tüketim çogunlukladıs borçlanma ile finanse edilmektedir. Böylece, bazı ülkelerde dıs açıklarındayanılır olmadıgı kabul edilebilir ve daha dikkatlice incelenmelidir. Ancak, her ülkekendi özelliklerine sahip oldugu için dıs açıgın dayanılır olup olmadıgı kararı ayrıolarak verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the reforms in 1990s most of the transition economiesin Central and Eastern Europe have run current account deficits that have widened inthe recent years. This paper presents an analysis of the sustainability of currentaccount deficits. At the beginning we calculate the level of the sustainable currentaccount deficit for each country using the model of country?s solvency in theframework of the intertemporal approach. Further, we consider a wide range ofindicators helping us to determine whether the deficits are sustainable. Our empiricalresults show that in most of the countries the current account deficits are higher thanestimated levels of sustainable deficits. The indicators point out that in most of thecountries the current account deficits are sourced from high FDI and consumptionboom. While the first factor provides economic growth and widens exports, thesecond one has no positive effect on the economy in the long run. In addition, adecline in FDI is recorded within the last years and the consumption stimulated bycredit growth is mostly financed by foreign borrowings. Thus, in several countriesthe current account deficits can be accepted to be unsustainable and should bestudied more thoroughly. Nevertheless, each of the countries has its ownspecifications, so the decision on the sustainability of the current account deficit inthe certain country is made separately.