İran minyatüründe savaş sahneleri
- Tez No: 217284
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUN ARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez çalısması ile ?ran Minyatüründeki Savas Sahneleri? degerlendirilmistir. Buçalısma, ran minyatür sanatının savas sahnelerini, baslangıcından Sah II.AbbasSafevî dönemine kadar, yine bir anlamda ran minyatürünü, basından, yükselmedöneminin sonuna kadar ele almıstır. Savas konusu ran minyatüründe en fazlaçalısılan konulardandır. Degisik dönemlerde yapılan Demotte Sehnamesi, SirazSehnamesi, Baysungur Sehnamesi, Tahmasp Sehnamesi ve onların benzeri yapılanZafernâme , Haverannâme vb. kitaplar, savas sahneleri ile doludur. Ama bu konuhakkında genis kapsamlı özel bir çalısma yapılmadıgından bu alanda bir boslukbulunmaktadır. Bu arastırmada savas sahneleri degisik dönemlerdeki kompozisyonve resim teknikleri, savas olayları ve özellikleri açısından incelenmistir. Ayrıca savasmevki ve düzenleri, malzemeleri ve giysileri vb. ele alınarak genel anlamda savassahnelerini gösteren minyatürler degerlendirilmistir.Arastırma iki ülkede, yani ran ve Türkiye'de sürdürülmüs, ayrıca batıda ranminyatürü hakkında yayınlanan çalısmaların büyük kısmı incelenmistir.Çalısmanın sonunda ortak geçmis ve tarihî benzer özelliklere sahip olan ran ve Türkminyatürü arasında karsılastırma yapılarak benzerlik ve farklılıkları ortayaçıkarılmıstır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation is an analysis of? the battle scenes in Iranian miniature? andinvestigates the battle scenes in Iranian miniature from its outset to Shah Abbas IIperiod ; in other words , it deals with magnificent period of Iranian miniature fromits outset to end.Battle is one of the subjects that have been given the most importance. Books such as?Demotte Shahname?, ?Shiraz Shahname ?,?Baysunghur Shahname ?,?TahmasbShahname ?, and other similar works like:? Zafar Nameh? ,? Khavaran Nameh?, etc.are replete with battle scenes . But in this field no specialized and extended researchhas been done and there is a gap to be filled by a special research..In the present research the characteristics , the aesthetic features , and the techniquesof Iranian Painting were investigated from the view point of battle and warlikecharacteristics ; also positions and compositions of the battle scenes , warequipments , war clothes , etc. were investigated. Altogether, battle images wereappraised from the view points of war and battle.The research was done in two countries of Iran and Turkey and many of the researchworks on Iranian Miniature done by the West were also used for this research.At the end, through a comparative analogy on Iranian and Turkish Miniature whichhave common history and features, their similarities and differences were noted