Antik Kartaca Limanı
Ancient Carthage harbour
- Tez No: 217285
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Arkeoloji açısından önemli bir yere sahip olan ?Antik Mimari? ve bu baslık altında inceleyebilecegimiz ?Liman Mimarisi? her seyden önce kültürler arası etkilesimin en yogun yasandıgı ve kültür izlerinin takip edilebilecegi bir çalısma konusudur. Tez konumun dönemini kapsayan Antik Çag'ın Dünya'sı diyebilecegimiz Akdeniz ve havzası, önemli pek çok kültüre ev sahipligi yapmıstır. Bunlardan en ilgi çekenleri Mısır, Fenike, Roma, Grek ve Anadolu'da kurulmus medeniyetlerdir. Mısır kültürü oldukça popüler olmus, birçok arastırmacı tarafından farklı açılardan ele alınarak incelenmistir. Grek ve Roma merkezlerinin Avrupa'da olması avantajı ile yine arastırmalar yogun bir sekilde sürdürülmektedir. Anadolu'nun kıtalar ve kültürler arası köprü olması bu arastırmacıların ugrak noktaları olmustur. Fenikeliler, tüccar ve denizci kimlikleri ile Akdeniz'de en fazla etkilesime sahip medeniyet olmasına karsın yapılan arastırmalar digerlerine oranla daha sönük kalmaktadır. Fenike Devletleri'nden Kartaca, .Ö. 8. yy da Kuzey Afrika'da bugünkü Tunus sınırlarında kurulmus ve diger medeniyetlerle asırlarca ticari ve siyasi iliskilerini sürdürmüstür. Kartaca'nın gerek kurdugu kolonilerle olsun, gerek Pön savasları gibi tarihi savasları ile olsun medeniyetler arası etkilesimi hep önemli boyutlarda devam etmistir. Bütün bu etkilesimlere neden olan medeniyetler arası kapı ise süphesiz limanlarıydı. Böylelikle bu kültür izlerinin takibi için .Ö. 8. yy dan .Ö. 146 III. Pön savasına kadar olan süreçte varlıgını sürdüren Kartaca Limanları'nın incelenmesi, mimarisinin ve sosyo-ekonomik faaliyetlerinin degerlendirilmesi Akdeniz medeniyetlerine ısık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Ancient architecture has very important value on Classical Archaology. However harbor achitectures are place lived inter-cultural contacts. Because of that we can follow cultural tracks on they. On scope our study we can say that Mediterranean and its basin is world of ancient age and it has to many cultures on it. The most interesting of these cultures are Aegypt, Fenike, Rome, Greece and Anatolian cultures. Aegypt cultures are very popular and was examinated by many scholars with their different dimensions. Examinations about Greece and Roman civilisations that centered Europe are being continued, too. Anatolia has been seen as if bridge between two continents was used by these researches. Fenikien civilization has very important value on Mediterranean with they merchants and seamen, but examinations about them are very little. Kartaca that one of the states of Fenike, has been established on Northern Africa, today on boundaries Tunisia on 8th. century BC. and they followed their cultural contacts with other cultures on Mediterranean. Kartaca has very importance on inter-civilizations effects on other cultures on Mediterranean colonies by established them and Pön Battles, via their harbors. For follow culturel tracks we must examinate the Harbor of Kartaca from 8th. century BC. to 146 BC. as 3rd Pön Battles. When was examinated these harbors with their architectures and social-economical activities these studies will have been touch a sore spot about Mediterranean civilizations.