Antik Yunan tragedyasında ölçülülük (sôphrosûnê) ve uyum (harmonía)düşüncesi
The idea of modesty (söphrosüne) and harmony (harmonia) in ancient Greek tragedy
- Tez No: 217289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİKMEN GÜRÜN UÇARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, temel olarak, sôphrosunê ve harmonía kavramlarının Antik Yunandünyasındaki karşılığı ve tragedyalardaki işleniş biçimleri üzerinde durulmaktadır.Antik Yunan'da, M.Ö. VIII. yüzyıldan itibaren sıkça kullanılmaya başlayan bu ikikavram, dinsel metinlerden politik söylevlere, mezar taşlarından tragedya metinlerinekadar hemen tüm alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın birincibölümünde, sôphrosunê ve harmonía kavramlarının anlam katmanları ayrıntılı birşekilde incelendikten sonra, bu düşüncelerin M.Ö. V. yüzyılda, daha sık işlenmeyebaşlamasının tarihsel nedenleri tartışılacak ve son bölümde de Antik Yunantragedyalarından seçilen örnekler içerisinde kavramların izi sürülecektir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the correspondence of the concepts of sophrosyne andharmony in ancient Greek world and the way in which they were used in Greektragedies. In ancient Greece, these two concepts, which were commonly used startingwith the VIII century BC can be seen in various areas like religious texts, politicalspeeches, tombstones and tragedies. In this context, the first chapter is a detailedanalysis of layers of meaning of these aforementioned concepts. Afterwards, in thesecond chapter, the historical reasons of why these concepts were used commonly inthe 5th century BC will be discussed. In the last chapter, the concepts of sophrosyneand harmony will be traced in nine sample texts chosen amongst Ancient Greektragedies.