Dramatik bir performans türü olarak ta'ziye ve Antik Yunan tiyatrosuyla karşılaştırma denemesi
Ta'ziyah as a form of dramatic performance and an attempt for comparison with Greek tragedy
- Tez No: 217290
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada İran'da 19. yüzyılın başında gelişmiş bir dramatik form olan Ta'ziye araştırılmakta ve Antik Yunan tiyatrosunun bir formu olan tragedya ile benzeştiği ve farklılaştığı noktalar sorgulanmaktadır. Bu amaçla öncelikle ta'ziyenin dayandığı felsefi ve tarihi olgular ele alınmakta; ortaya çıkan resim Antik Yunan tragedyası ile karşılaştırılmaktadır. Sonuç, ta'ziye ile tragedyanın farklı dramatik biçimler olmakla birlikte belirdikleri ya da 'sahne aldıkları' anlar itibariyle benzeştikleri yönünde olmuştur. Bu iki örnekten yola çıkarak; dramatik bir formun oluşabilmesi için, ona hayat veren toplumun“mitolojiye sahip olması”ve insanın kendi eylemlerini ve kaderini belirleyen güçlerden birisinin de kendisi olduğunu savlayan 'özgür irade' kavramına aşina olması gerektiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a thorough understanding of Ta'ziyah (a theatrical form originated in Iran in 19th century) through a comparison with the ancient Greek tragedy. For this purpose, the philosophical and historical phenomena that have contributed to the birth of this form are analyzed, and the outcomes of this analysis are juxtaposed to the ancient Greek Tragedy. The comparison showed that these dramatical forms, despite all their differences, bear some similarities with respect to their origins and the reasons for their survival. On the basis of these two examples, we will argue that the formation of a dramatic form is possible on the condition that the society that gives birth to it has a certain notion of what is“mythological”, and that human being conceives himself/herself as one of the forces that determines his/her fate, i.e. that he/she has a certain acquantaince with the notion of "free will