Tarihöncesi dönemde ticaretin göstergeleri ve değiş tokuş modelleri
Trade indicators and exchange models in prehistory
- Tez No: 217295
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmada, arkeolojik verilere dayanarak, tarihöncesindeki ticaret ve mal aktarımının hacim, düzen ve sistemini anlamak için gerekli parametrelerin saptanmasına ve bu konuyla ilgili kavramların irdelenmesine çalışılmıştır. Her ne kadar çalışmanın odak noktasını Anadolu ve Yakındoğu ile ilgili ve üçüncü bin yıldan eski arkeolojik veriler oluştursa da, konunun tüm açıklığıyla ortaya konabilmesi amacıyla coğrafi alan ve zamana bağlı kalmaksızın etnografya verilerinden ve ilk yazılı belgelerin verdiği bilgilerden de büyük ölçüde yararlanılmıştır. Malların taşınması, içinde ticaretin de bulunduğu birçok mekanizmayla gerçekleşmiştir. Etnografik veriler bize, toplum yapısına ve içinde bulunulan ekolojik ortama da bağlı olmak kaydıyla, mal aktarımıyla ilgili pek çok alternatif modelin bulunduğunu açık bir şekilde göstermektedir. İlk yazılı belgeler ise oldukça karmaşık, canlı bir ticaret hayatı resmetmektedir. Her yerleşme ve zaman dönemi için geçerli değilse de, tarihöncesinde ticaretin varlığı kesindir, ancak ticaretle ilgili başka sorular sorulabilir: yapılan ticaretin kurumsal olup olmadığı, örgütlü olup olmadığı, sermaye birikimine yol açıp açmadığı gibi. Ele alınan örneğin içinde bulunduğu bağlama göre yanıt farklılaşmakta, tüm zaman ve coğrafyaları kapsayacak tek bir yanıt bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine necessary parameters to understand the volume, order and system of trade and exchange in prehistory in terms of archaeological data and to examine the concepts about this subject. Even though this study focuses on the archaeological data of Anatolia and Near East before the third millennium, in order to state the subject apparently, ethnographical data and the written documents were utilized without being confined by time and region. Ethnographical data show us a number of alternative models concerning with trade and exchange. On the other hand, written documents illustrate that very complex and brisk trade activities took place at that time. Although it cannot be applied to every settlement and period of time, trade absolutely exists in prehistory. Beyond this determination, the following questions can be asked; was the trade institutionalized and organized or not, is it resulted accumulation of capital etc. The response change depending on the situation and there is no unique reply including all time periods and regions