Konya yöresi düz dokuma yaygıları (kilim, cicim, zili, sumak)
Plain weaving rugs of Konya district (rug, light rug, zili, sumac)
  1. Tez No: 217300
  2. Yazar: HAFİZE MELEK HİDAYETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Sanat Tarihi, Crafts, Folklore, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2750
Özet
Bu araştırmada; Konya ve çevresinde, dokumanın yapıldığı Konya merkez ve 31 ilçe ile bunlara bağlı yaklaşık 230 köyde araştırma yapılarak, Düz Dokuma diye adlandırdığımız kilim, cicim, zili ve sumak teknikli dokumalar yerinde incelenmiş ve belgelendirilmiştir. Amacımız, Konya yöresi dokumacılığının tarihi gelişimini hazırlamak, hem yöre dokumacılığının bugüne kadar geçirdiği değişmeleri (gelişimini) göstermek, bir yandan da halkımıza yöre dokumacılığının eski ve bugünkü önemini göstererek, dokumacılığın yeniden canlandırılmasını sağlamaktır. Giriş bölümünde, konunun tanımı, önemi, amaçları, kapsamı, bu konuda bugüne kadar yapılmış çalışmalar, yöntem ve düz dokuma yaygılar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Konya ilinin coğrafî durumu, kısa tarihçesi, ekonomik ve sosyal yapısı konusunda bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, Anadolu-Türk düz dokuma yaygılarının tarihi gelişimi üzerinde durulmuş; dördüncü bölümde ise, bugüne kadar üzerinde çok durulmayan Konya dokumacılık tarihi konusunda yazılı kaynaklardan ve arazi çalışmaları sırasında elde edilen bilgilerden faydalanılarak Konya yöresi düz dokuma yaygılarının tarihi gelişimi yazılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde, Anadolu-Türk Düz Dokuma Yaygıları (kilim, cicim, zili, sumak) tek tek ele alınarak teknik özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde, teknik özellikler ve Konya yöresi düz dokuma yaygı türleri anlatılmıştır. Değerlendirme ve Karşılaştırma bölümünde, elde edilen veri ve bulgular ışığında, Konya yöresinde uygulanmakta olan düz dokuma yaygılar; malzeme ve elde edilişi, boya ve boyanın elde edilişi, dokuma tekniği ve çeşit özellikleri (kilim, cicim, zili, sumak), motif ve kompozisyon özellikleri, kullanılan motifler ve sembolik anlamları bakımından bu örneklerin diğer yöre ve erken tarihli halı ve düz dokumalarla olan benzerlik ve farklılıklarının karşılaştırılması yapılmıştır. Sekizinci bölümde, Konya yöresi düz dokuma yaygılarında kalitenin bozulması, bozulma nedenleri ve kaliteyi geliştirme çabaları konusunda yapılan ve yapılabilecek çalışmalar, alınacak önlemler üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde, araştırma ile varılan sonuçlar toplu olarak ele alınmıştır. Onuncu bölümde, Konya yöresi düz dokumaları için sözlük denemesi yapılarak yöresel terimler ve adlandırmalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Katalog bölümünde, yukarıdaki bölümlerde teknik ve çeşit gruplaması yapılan ürünler sıralı halde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey; in Konya, its 31 towns and about 230 villages where the weaving take place, rug, light rug, zili and sumac techniqued weavings called Plain Weaving were examined and documented on site. Our purpose is to prepare the historical development of the weaving in the district of Konya, to indicate the changes (improvements) the weaving has experienced up to date and to provide the weaving to revive by showing the past and present importance of weaving in the district to the people. In the intrdouction chapter, information about the description, importance, purposes, scope of the topic, studies carried out on this matter up to now, methods and plain weaving rugs has been given. In the second chapter, information about the geographical status, a brief history, economical and social status of Konya has been given. In the third chapter, it has been focused on the historical development of Anatolian ? Turkish plain weaving rugs; and in the fourth chapter, about the weaving history of Konya to which not much attention has been paid up to now, the historical development of plain weaving in the district of Konya has been tried to be written by making use of the written records and knowledge acquired during terrain studies. In the fifth chapter, information about the technical properties of Anatolian ? Turkish Plain Weaving Rugs ( Rug, Light Rug, Zili, Sumac ) has been given by handling them one by one. In the sixth chapter technical properties and the kinds of plain weaving rugs in the district of Konya have been told. In the chapter of evaluation and comparison, in the light of data and findings, the comparison of the similiraties and differences of these samples with rugs and plain weavings of other places and dates in termes of plain weaving rugs in the district of Konya, material and its being acquired, paint and its being acquired, weaving technique, types ( rug, light rug, zili, sumac), the properties of motif and composition, the motifs used and their symbolic meanings have been examined. In the eighth chapter, the deterioration of the quality in the plain weaving rugs in Konya district, the reasons for this deterioration, the studies carried out to improve the quality, and the measures to be taken have been focused on. In the final part, the results inferred with the study have been handled collectively. In the tenth chapter, local terms and denominations have been tried to be defined by making a dictionary try for Konya district plain weaving rugs. In the catalog section, the products whose technical and variety grouping have been made above have been given in order.