Ereğli ve yöresi dokumaları
Eregli̇ and local weavi̇ng
- Tez No: 471282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAŞAR ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
“Konya Ereğli ve Yöresi Dokumaları (havlı ve havsız) Örnekleri”konulu bu araştırmada; Düz Dokuma diye adlandırdığımız halı, kilim ve cicim teknikli dokumalar yerinde incelenmiş ve belgelendirilmiştir. Amacımız, Konya Ereğli yöresi dokumacılığının tarihi gelişimini hazırlamak, hem yöre dokumacılığının bugüne kadar geçirdiği değişmeleri (gelişimini) göstermek, bir yandan da halkımıza yöre dokumacılığının eski ve bugünkü önemini göstererek, dokumacılığın yeniden canlandırılmasını sağlamaktır. Giriş bölümünde; konunun tanımı, önemi, amaçları, kapsamı, bu konuda bugüne kadar yapılmış çalışmalar, araştırma ve metod hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Ereğli'nin tarihi, coğrafyası ve sosyo-ekonomik yapısı, halının tanımı, Türk Halı Sanatının Tarihsel Gelişimi, Ereğli Yöresindeki Halı dokuma merkezleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Konya Ereğli dokumaları üzerinde durulmuş, kullanılan araç ve gereçler ile halı dokuma tezgahı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; kullanılan malzeme özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde; düğüm, renk, motif ve desen özellikleri alt başlıklar halinde anlatılmaya çalışılmıştır. Altıncı bölüm ise katalogtan oluşmaktadır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde, elde edilen veri ve bulgular ışığında, Konya Ereğli yöresinde uygulanmakta olan düz dokumalar; malzeme, boya, dokuma tekniği, motif ve kompozisyon özellikleri, kullanılan motifler ve sembolik anlamları bakımından değerlendirmeye çalışılmıştır. Konya Ereğli yöresi düz dokumaları için sözlük hazırlanarak yöresel terimler ve adlandırmalar açıklanmaya çalışılmış ve Türk kültürünün zenginliğini göstermek açısından da bir katkı sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
In this research on“Konya Eregli and Regional Textiles (Pile and Lint) Examples”; Plain weaving, carpets, rugs and technical textiles we have called are examined and documented on site. Our aim is to prepare the historical development of the Konya Ereğli regional weaving, to show the changes that the local weaving has so far and to show the importance of the old and present of the local weaving of our people and to revive the weaving. In the introduction section; Its definition, its importance, its purpose, its scope, the studies that have been made up to this point, the research and the method. In the second chapter; The history, geography and socio-economic structure of Ereğli, the definition of the carpet, the historical development of the Turkish Carpet Art, the carpet weaving centers in Ereğli region were tried to be explained. In the third chapter, Konya Ereğli weavings are focused on, tools and materials used and carpet weaving loom are given. In the fourth chapter; Information about the material properties used. In the fifth chapter; Knot, color, motif and pattern features have been tried to be explained in subheadings. The sixth part consists of the catalog. In the evaluation and conclusion section, the plain textures applied in Konya Ereğli region in the obtained data and findings; Material, paint, weaving technique, motif and composition characteristics, used motifs and symbolic meanings. The dictionary for Konya Ereğli regional plain weaves has been prepared and tried to explain the local terms and nomenclature and will contribute to show the richness of Turkish culture.