Şizofrenide aile ve hasta arasındaki etkileşimin hastalık belirtileri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects the of interaction between schizoprenic-patient and their relatives of illness and qudlity of life
  1. Tez No: 217308
  2. Yazar: ZEYNEP SEZEN ÖZÜTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÜÇOK, YRD. DOÇ. DR. TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada şizofren hasta ile aile bireyleri arasındaki etkileşimin ve bu etkileşimin hastalık belirtileri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin hastalık süresinin beş yıldan az olduğu yeni başlangıçlı hasta ve beş yıldan uzun olduğu kronik hasta gruplarında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın iki temel hipotezinden ilki yeni başlangıçlı ve kronik grupların; hastanın hastalık belirtileri, hasta yakınının duygu ifadesi (Dİ) düzeyi ve aile işlevselliği açısından farklılık göstereceğidir. İkinci temel hipotez ise düşük ve yüksek Dİ gösteren aileler arasında hastanın hastalık belirtileri ve yaşam kalitesi ile aile işlevselliği açısından fark bulunacağıdır. Ayrıca çalışmamızın dört temel değişkeni arasında ilişki bulunacağı varsayılmaktadır. Çalışmaya, İ.Ü.Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD.'nda şizofreni tedavisi görmekte olan 30 `kronik' hasta, 27 `yeni başlangıçlı' hasta ile her hastanın birlikte yaşadığı bir aile bireyi katılmıştır. Kronik ve yeni başlangıçlı hastaların pozitif belirtiler açısından, bu gruplarda hasta yakınlarının ADÖ problem çözme puanı açısından, yüksek ve düşük duygu ifadeli ailelerin ise çeşitli ADÖ alt boyutları açısından farklılaştığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the interaction of patients with schizophrenia and their relatives in the groups of chronic patients and recent onset patients, the cut off point of chronicity is choosed as five year duration of illness. First of the two basic hypotheses of this study is there would be differences between the chronic and recent onset groups in the variables of symptoms of schizophrenia, expressed emotion and family functionality. The second one is the groups of high and low expresed emotion families would be differentiated in schziophrenia symptoms and quality of life of the patient and family functionality. Additionally it is assumed that there would be relationships between the four variables. 30 patients with chronic schizophrenia, 27 recent onset patients with schzophrenia and one of their family members living together with the patient were chosen who are being treated in outpatient program of University of İstanbul Medical School Psychiatry Department. The results of the study revealed that there are differences between the chronic and recent onset grups in the variables of positive symptoms, the relative?s assessment of family problem solving and there are differences between the high and low expressed emotion families in the subscales of family functionality.