Beyin temelli öğrenme kuramının ilköğretim 5.sınıf sosyal bilgiler öğretiminde kullanılması.
The application of brain based learning theory on the 5th class social education
  1. Tez No: 217326
  2. Yazar: MUHAMMET BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin baslıgı, Beyin Temelli Ögrenme Kuramının, ilkögretim 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ögretiminde Kullanılmasıdır. Tezin yapılma amacı, Beyin Temelli Ögrenme Kuramı ısıgında hazırlanan etkinliklerin ilkögretim 5. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinin ögretiminde uygulanması sonucunda ögrencilerin üst seviyede düsünme beceri kazanmalarına etkisinin incelenmesidir. Tezin Problem cümlesi, lkögretim 5.Sosyal Bilgiler dersinin ögretiminde, Beyin Temelli Ögrenme Kuramı ısıgında hazırlanan etkinliklerin kullanılmasının ögrencilerin, üst seviyede düsünme beceri kazanmalarına etkisi nasıldır? Arastırmada Nitel ve Nicel Arastırma yöntemleri birlikte kullanılmıstır. Nitel arastırma yöntemlerinden; Görüsme ve Gözlem teknikleri kullanılmıs elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıstır. Nicel Arastırma yöntemlerinden, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıstır. Toplanan veriler, SPSS for WİNDOWS 10.00 istatiksel paket program kullanılarak analiz edilmis ve yorumlanmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, Beyin Temelli Ögrenme Kuramı Isıgında Hazırlanan Etkinlikler, Ögrenciler üst seviye de düsünme becerilerine olumlu yönde katkı saglamaktadır.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is `The application of Brain Based Learning Theory on the 5th Class Social Education?. The aim of the argument preparation is for examinations the effects on the 5th Class social education students? high level -thinking ability gaining by using `The Application of Brain Based Learning Theory. The clause of this thesis? problem is that how the usage of activities by prepared `Brain Based Learning Theory affects to gain the high level thinking ability at 5th class social education students. At the research; both of qualitative and quantitative search methods are used. Meeting and Observation Techniques -from qualitative search methods-are used and the obtained data are made comment with the help of `Content Analyses. Moreover; First Test-Last Test Control Group Model -from quantitative search methods- are applied. The added data are examined and tried to make comments after using of SPSS for WINDOWS 10.00 Statistical Software programmes. According to obtained results, by using Brain Based Learning Theory on the education activities, it is said that there is a positive effects on the Students? high level thinking ability.