İlköğretim İngilizce dersi öğretim programlarının uygulanmasında karşılaşılan güçlüklerin belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determination of challenges encountered in the implementation of English curricula for primary schools: The sample of Ankara
  1. Tez No: 300715
  2. Yazar: RABİA TEKİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim İngilizce dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşlerini saptamak, programı uygulamada öğretmenlerin karşılaştıkları güçlükleri belirlemek, bu güçlüklerin nedenlerini ortaya koymak, bu güçlüklere yönelik çözüm önerileri geliştirmek ve İngilizce dersinin işlenişine ilişkin öğrenci görüşlerini tespit etmektir. Betimsel model niteliğinde olan araştırmanın evrenini, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ilköğretim okullarında görevli 2800 İngilizce öğretmeni ve 308.481 ilköğretim öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde 61 İngilizce öğretmeni ve 61 öğrenci yer almıştır. Bu kapsamda 61 İngilizce öğretmeni ve 61 öğrenci ile görüşme gerçekleştirilmiş; ayrıca 10 öğretmen programı uygularken gözlemlenmiştir. Görüşme ve gözlem formlarının oluşturulmasında ilgili alanyazından ve uzman görüşlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programında çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin çoğunun, ilköğretim İngilizce dersi öğretim programı kılavuzunu okumadıkları; yapılandırmacı yaklaşımı, öğrenci merkezli eğitimi, çoklu zekâ kuramını, nöro-linguistik programlamayı ve öğrenen özerkliğini uygulama konularında kendilerini yeterli görmedikleri; Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı hakkında fikir sahibi olmadıkları; programa yönelik algılarının genelde olumsuz olduğu; programın kazanım, içerik, öğrenme süreci ile değerlendirme boyutlarında ve mesleki yeterlikleri konusunda genelde eğitim eksikliğinden ve alt yapı yetersizliğinden kaynaklı sorunlar yaşadıkları; yaşam boyu eğitim etkinliklerinden sistemli olarak yararlanmadıkları, çağdaş öğretim yöntem-teknik, araç-gereçleri ve alternatif değerlendirme tekniklerini kullanmadıkları; programı uygularken okul yönetimi ve velilerden aldıkları desteği yetersiz buldukları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin, derste İngilizce yerine anadilde iletişim kurdukları; öğrencilerin temel dil becerileri ve alt becerilerini bütünleşik olarak geliştirmedikleri; kelimelerin sesletim özelliklerini öğretmedikleri; öğrenci-öğrenci iletişimini göz ardı ettikleri; öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirmedikleri ve dersin kazanımları konusunda öğrencileri önceden bilgilendirmedikleri gözlemlenmiştir. Kazanımları aşamalı olarak belirleme, yazma ve öğrenciye edindirme; kazanım-içerik ilişkisini kurma; içerik-öğrenme yaşantıları ilişkisini kurma; disiplinlerarası yaklaşıma göre ünite ve konuları hazırlama; öğrenme yaklaşım, yöntem ve teknikleri, proje tabanlı öğrenme, görev tabanlı öğrenme, beyin temelli öğrenme, eleştirel düşünme etkinlikleri, keşif etkinlikleri ve beyin fırtınası konuları öğretmenlerin en çok sorun yaşadıkları konulardır. Sonuç olarak, öğretmenlerin İlköğretim İngilizce program kılavuzunu okuması; yaşam boyu eğitim etkinliklerin faydalanarak mesleki yeterliklerini artırmaları; çağdaş yöntem-teknik, araç-gereçleri ve alternatif değerlendirme tekniklerini kullanarak her öğrenciye hitap etmeleri; derste İngilizce iletişim kurmaları ve dilin iletişimsel boyutuna ağırlık vermeleri; kelimelerin fonetik özelliklerini öğretmeleri; öğrencilerin problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeleri; dersin kazanımları konusunda öğrencileri bilgilendirmeleri bu sorunlara çözüm önerileri olarak sunulmuştur. Programın içeriğine ve getirdiği yeniliklere ilişkin hizmetiçi eğitim programlarının hazırlanarak öğretmenlere sunulması; öğretmenlerin kazanım, içerik, öğrenme süreci ile değerlendirme aşamalarında ve mesleki yeterlikleri konusunda yaşadıkları sorunları gidermek amacıyla çalıştaylar ve seminerlerin düzenlenmesi; okul yönetimi ve velilerden yeterli desteğin sağlanması; okullardaki fiziksel ve teknolojik alt yapı olanaklarının geliştirilmesi; programın hazırlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi aşamalarında öğretmenlerin ve öğrencilerin görüş ve önerilerinin dikkate alınması geliştirilen diğer önerilerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the views of teachers regarding English curricula for primary schools, specify the challenges they encounter in the implementation of curricula, presents the reasons for these challenges, develop proposals to them and to indicate the views of students about the process of English lessons. The population of this research in which descriptive model is used consists of 2800 English teachers and 308.481 students from public primary schools in the central districts of Ankara in 2009-2010 education year. The sample population of the study consists of 61 English teachers and 61 students. Within the scope of the study, 61 English teachers and 61 students were interviewed and 10 teachers who were observed at the time of applying the curricula. Literature and expert opinions were benefited in the constitution of the interview and observation forms. The results obtained were analyzed utilizing SPSS program. As a result of the study, it has been determined that most of the teachers have not read the English curricula for primary schools, have a feeling of inadequacy in the application of constructivist approach, student-centered education, multiple intelligence theory, neuro-linguistic programming and learner autonomy, have no idea about the Common European Framework of Reference for Languages, usually have negative perceptions of the curricula, experience difficulties in aims, content, learning and evaluation process of the program with their professional competencies due to the lack of physical infrastructure and education about them, do not take advantage of lifelong educational activities systematically and contemporary teaching methods-techniques, materials and alternative assessment tools, find the support they receive from school management and parents insufficient. Moreover, it has been observed that teachers do not communicate in their mother tongue instead of English, improve students? basic language skills and sub skills in an integrated way, teach phonetic properties of vocabulary, allow student-student communication, improve their students' higher-order thinking skills and inform students about the aims of the lesson in advance of the course. Putting objectives gradually, writing and having students acquire them, building relationship between objectives-content, content-learning process, preparing the units and subjects via an interdisciplinary approach, learning approaches, methods and techniques, project-based learning, task-based learning, brain-based learning, critical thinking activities, exploration activities and brainstorming topics are the most troublesome issues of teachers?. At the end of the study, it has been proposed that teachers read the curricula, increase their professional competencies utilizing lifelong educational activities, address each student through contemporary teaching methods-techniques, materials and alternative assessment tools, communicate in English and focus on communicative dimension of the language, engage phonetics in vocabulary, activate students? critical thinking, analysis and problem solving skills, make students aware about the aims of the lessons at the beginning of the course. Furthermore, in-service teacher training programs covering the content of the curriculum with its innovations should be prepared and provided for teachers, workshops and seminars should be organized to make teachers overcome difficulties in aims, content, learning and evaluation process of the curricula with their professional competencies, teachers should be supported by school management and parents adequately, physical and technological infrastructure facilities at schools should be developed, teachers and students? opinions and suggestions should be taken into consideration in preparation, execution and evaluation stages of the curriculum.