Beyin temelli öğrenme kuramının fen öğretiminde 8. sınıf öğrencilerinin başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of brain-based learning theory on achievement and attitudes of 8th grade students in science teaching
  1. Tez No: 738490
  2. Yazar: TUBA SOYALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
21. Yüzyılda Teknoloji ve bilimin ilerlemesi, mevcutta işlenilen program ve öğrenme yöntemlerinin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olmadığı görülmüş, yeni eğitim ve öğretim tekniklerine gereksinim duyulmuştur. Bu gereksinimden yola çıkarak bu çalışmada, öğrencilerin bilgiyi işleme, kolayca hatırda tutma ve geri getirme sürecine katkısı olduğu düşünülen beyin temelli öğrenme yaklaşımı incelenmiştir. Çalışma süresince, 8. Sınıf öğrencilerinde“Mevsimler ve İklim”ünitesinde beyin temelli öğrenme kuramına uygun olarak hazırlanan ders planının ve mevcut öğrenme yöntemiyle hazırlanan ders planının öğrencilerin başarılarına ve tutumuna etkisi incelenmiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk döneminde Ankara ili Mamak ilçesindeki bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 24 Deney ve 20 Kontrol grubu olmak üzere toplam 44 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla başarı testi, tutum testi ve deney grubu öğrencilerine öğrenci görüş anketi uygulanmıştır. Bu çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler istatistiksel paket programı kullanılarak incelenmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını incelemek üzere Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testlerinin yanı sıra histogram grafikleri incelenmiştir. Normalliği araştırıldıktan sonra parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda; Fen bilimleri başarı testinde son test puanında deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fen bilimlerine yapılan tutum testinde son test puanlarında deney ve kontrol grubunun arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Fen bilimleri başarı testi puanlarının cinsiyete göre ön test ve son test puanlarına bakıldığında ise kız öğrencilerin lehine olacak şekilde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Anne ve baba eğitim durumunun öğrenci başarısına etkisi Kruskal-Wallis testi yardımıyla incelenmiş olup öğrencilerin öntest ve sontest puanlarında istatistiksel olarak anlamlılık gözlemlenmemiştir. Deney grubu öğrencilerine öğrenci görüş anketi uygulanmış, yapılan etkinlikler ve ders planına yönelik sorulan sorularda olumlu geri dönütler alınmıştır. Öğrencilerin görüşleri derse pozitif yönde katkılar olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, with the advancement of technology and science, it has been seen that traditional learning methods are not sufficient to meet the needs of students, and new education and training are needed. Based on this requirement, in this study, the brain-based learning approach, which is thought to contribute to the students' process of processing, remembering and retrieval of information, has been examined. During the study, the effects of the lesson plan prepared in accordance with the brain-based learning theory and the lesson plan prepared with the traditional learning method in the unit of“Seasons and Climate”in the 8th grade students on the achievement and attitude of the students were examined. The study was carried out in a secondary school in Mamak district of Ankara province in the first semester of the 2021-2022 academic year. A total of 44 students, including 24 in the Experimental and 20 in the Control group, participated in the study. In order to collect data in the research, an achievement test, an attitude test and a student opinion questionnaire were applied to the experimental group students. In this study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The data were analyzed using the statistical package program. In order to examine whether the data is not normally distributed, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests as well as histogram graphs were examined. After investigating its normality, Mann Whitney U-test, one of the non-parametric tests, was used. As a result of the examinations, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups in the post-test score in the science achievement test. There is no statistically significant difference between the experimental and control groups in the post-test scores in the Attitude to Science test. When the pre-test and post-test scores of science achievement test scores according to gender were examined, a statistically significant difference was found in favor of female students. The effect of mother and father education status on student achievement was examined with the help of Kruskal-Wallis test, and no statistical significance was observed in the pretest and posttest scores of the students. A student opinion questionnaire was applied to the experimental group students, and positive feedback was received for the questions asked about the activities and the lesson plan. The students' opinions stated that they contributed positively to the lesson.