Kuruluşundan 17. yüzyıla kadar Osmanlı medreselerinde eğitim-öğretim faaliyetleri
The movement of training and teaching in Ottoman medreses from the beginning to 17th century
  1. Tez No: 217340
  2. Yazar: AHMET ULUSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Başlangıcından 17. Yüzyıla Kadar Osmanlı Medreseleri'nde Eğitim-Öğretim Faaliyetleri? konulu bu araştırma ile medreselerin, Osmanlı Devleti'nin eğitim-öğretimindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Çalışmamızda, İlk Osmanlı Medreseleri'nden başlayarak 17. yüzyıla kadar olan devrede Osmanlı medrese sisteminin teşkilatlanması ve eğitim-öğretim yapılanması ele alınmıştır. Bu teşkilatlanma ve eğitim-öğretim yapılanmasının Osmanlı eğitiminde icra ettiği fonksiyonlara değinilmiş, bu değerlendirme medreselerin sosyal boyutları da göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bu değerlendirme çerçevesinde Osmanlı medreseleriyle ilgili bazı hususlar açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, ?The Movement of Training and Teaching in Ottoman Medreses From the Beginning to 17th Century?; the position and consequence of madrasas in Ottoman Government is exposured. In our study, the organization system of madrasas and their structures as training and teaching are examined from the First Ottoman Madrasas until the 17th centuries? Madrasas. The organization of madrasas and it?s structure of training-teaching functions in Ottoman training is investigated; this appreciation is explained with the consideration of madrasas? social scales. With the frame of this appreciation, some respects about Ottoman madrasas are clarified.