Hud süresinin din eğitimi açısından incelenmesi
Research of surah hud from the aspect of religious education
- Tez No: 217352
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalısmam 3 bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde Hud suresini ana hatlarıyla incelemeye çalıstım. Böylece sure hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçladım. İkinci bölümde surede yer alan kıssalara yer verdim. Surede Hz. Nuh, Hz. Salih, Hz. İbrahim, Hz. Lut gibi peygamberlerin kıssalarına yer verilmektedir. Kıssalarda, geçmis kavimlerden örnekler verilerek onların dünya hayatının parlaklıgına aldandıkları, peygamberlerine isyan ederek çagrılarını kulak ardı ettikleri ve bu sebeple cezalandırıldıkları dile getirilir. Günün insanına da peygamberlerine uymadıkları takdirde aynı akıbetin kendilerini de bekledigi hatırlatıp, uyarılırlar. Üçüncü bölümde, surede kullanılan egitim metotlarına degindim. Surede takrir, telkin, soru-cevap, tartısma, kıssa, temsil gibi metotlar yer almıstır. Surenin son ayeti, ?göklerin ve yerin gaybı Allah'a aittir. Bütün isler O'na döndürülür. Öyleyse O'na kulluk et, O'na güven. Rabbin yaptıklarından habersiz degildir? Ayet surede anlatılanları bir sonuca baglamaktadır. Allah insanların yaptıklarından gafil olmadıgına göre insanlar bu dünya hayatında yaptıklarının karsılıgını ahi rette mutlaka göreceklerdir. iyiler mükâfatlandırılacak, kötüler ise cezalandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study has got three parts. In the first part, I studied Surah Hud in general and in the second one; parables such as Noah, Salih, Abraham and Lut. In these parables, there are examples from previous peoples who rebelled the prophets preaching them, were deceived by the earthly life, and because of these bad deeds punished. The same end will wait for the people today, unless they obey the prophet. In the third part, I tried to show the education methods used in the Surah. In this Surah, there are narration, inspiration, question-answer, discussion, parable, representation. The last vers of the Surah, ?To Allah do belong the unseen (secrets) of the heavens and the earth, and to Him goeth back every affair (for decision): then worship Him, and put thy trust in Him: and thy Lord is not unmindful of aught that ye do.? is the result of what is told in the Surah. People will see in the Hereafter what they did on earth as Allah is mindful of their doings. The good are going to be awarded whereas the bad are going to be punished.