Hollywood'un Canlandırma Sinemasını Yeniden Keşfi:2000 yılı ve sonrası
The Discovery of Hollywood Animation Films Once Again:The Year Of 2000 And Later
  1. Tez No: 217379
  2. Yazar: HİLAL BUĞDAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yeni milenyumdan itibarensinemalarda canlandırma yapımların gösterimi artmıstır. Sadece Walt Disney degil diger sirketlerde canlandırma filmler üretmeye baslamıstır. Canlandırma yapımların Hollywood sirketlerinin tekrar dikkatini çekmesi ve üretilen canlandırma filmlerin sayısının artması bu arastırmayı önemlikılmıstır. Arastırma, canlandırma sinemasının ne oldugunu, bugüne kadar canlandırma sinemasında neler oldugunu içermektedir. Modern canlandırma ve modern canlandırmada kullanılan yeni teknoloji ve yöntemler anlatılmaktadır. Seçilen bes filmin içerik incelemesi yapılmıstır. Çalısmada Hollywood'un canlandırma sinemasını, çok daha fazla gelir getiren bir araç olarak kullanması; bunu saglamak amacıyla tüm aile fertlerinin ilgilenecegi ürünler yapmayı hedeflemesi üzerinde durulmustur. Özellikle büyük Hollywood sirketlerinin dahil oldugu bir grup canlandırma filmelrin sahip oldugu potansiyeli yeniden kesfetmistir. Bu sirketlerin neden daha fazla ve özenle canlandırma filmler üretmekte oldukları üzerine arastırma yapılması amaç edinilmistir. Bu çalısma canlandırma sinemasının baslangıçtan günümüze kadar geçirmis oldugu asamaları bilimsel disiplin içinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the new millenium, the projections of animation films in theatres have increased. Not only Walt Disney Company but also other movie companies have begun to produce animation films. Animation film makings have attracted attention of Hollywood Companies again, and quantities of animation films have risen, so it makes this study considerable. This study contains what the animation film is, what has happened in animation film area until today, and describes modern animation films, new technology and methods of the modern animation films. At the end of this study, chosen five animation films have been analysed. It has been emphasized that Hollywood has been using the animation film as a vehicle which earns more money and Hollywood has aimed to produce animation films which have subjects interesting for all family members. Especially, a group including the big Hollywood companies have discovered animation film potential again. The goal of this study is to research why these big companies produce more animation films and produce them with a great care. The study has disscussed stages of animation films from the beginning to the present time.