Side Müzesi'nde bulunan Korinth başlıkları
Korinth kapitels in Side Museum
  1. Tez No: 217384
  2. Yazar: EYLEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Pamphylia Bölgesi'nin önemli liman kentlerinden biri olan Side'de çeşitli kazılar ve araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kent mimarisine ait pek çok Korinth başlığı açığa çıkarmıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel konusu Side Müzesi'ne getirilen başlıklar olarak belirlenmiştir. Böylece Hadrian Dönemi ile Bizans Dönemi arasına tarihlenen Side'deki Korinth başlıklarının stil gelişimi Bergama-Efes Dekorasyon Okulu ve Aprodisias Dekorasyon Okulu ile bağlantılı olarak incelenmiştir. Bu incelemelerin sonucunda, aşağıdaki iki önemli sonuç elde edilmiştir: Bu çalışmanın önemli bulgularından biri Korinth başlıklarının stil gelişimi ile yakından ilişkilidir. Bu bakış açısından, Side başlıkları, İ.S. 2. yy. ile Bizans Dönemi boyunca stil gelişiminin devam ettiğini gösterir. Diğer bir bulgu ise, İ.S. 2. yy ile İ.S. 5. yy arasında kentin mimari yapılanmasında etkin rol oynayan dekorasyon okullarının önemine ilişkindir. Bu atölyelerin, özellikle İ.S. 2. yy ile İ.S. 5. yy arasında Side'de çok sayıda Korinth başlığı ürettiği oldukça belirgindir. Bu bulgular göz önünde bulundurulduğunda, Side'deki yerel atölyelerin Aphrodisias Dekorasyon Okulu'ndan etkilendiği ve Aphrodisias Okulu'ndaki ustaların özel üretim yapmak için Side'ye geldikleri kolaylıkla görülür.
Özet (Çeviri)
Several excavations and researches has been carried out in Side which is one of the important harbour-sided city of the Pamphylia region. These studies has unveiled many Corinth Capitelles which belong to city architecture. In this content, the main subject of this study has ben defined as Corinth capitelles in Side Museum. So, style development of Corinth Capitelles in Side which dated between Hadrian and Byzantion period has been examined in accordance with Bergama-Efes decoration school and Aphrodisisas decoration school. As a result of this analysis, two considerable finding has been abtained as follow: One of the main findings of this study is closely related with the style development of Corinth Capitelles. From that point of view, Corinth Capitelles in Side highlight a style development which sustained throughout 2. A.CByzantion period. The other finding of this study is closely linked with the significance of decoration workshops which actively play role in architecture construction of city from 2 A.C. to 5 A.C. That these workshops produced many Corinth Capitilles especially between the period of 2 A.C. and 5. A.C. in Side is fairly clear. When these findings taken into account, it can be easily seen that local workshops in Side were effected by Aphrodisias decoration school and that artifacts in Aphrodisisas decoration school come to Side to make special products.