Side Müzesi'nde bulunan mermer tanrı ve tanrıça heykelcikleri
Marble statuettes of god and goddess in the Side Museum
- Tez No: 505828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Side Antik Kenti, Attaleia kuruluncaya dek Pamphylia Bölgesi'nin tek ve en önemli liman kenti olmuştur. Dalga kıranlarla emniyeti sağlanmış iki limana sahip olması, kentin hem bir liman kenti hem de önemli bir ticaret merkezi olmasını sağlamıştır. Böylesine bir durum, hiç kuşkusuz bölgeler ve kentler arasında da bir iletişim ve etkileşimi kaçınılmaz kılmaktadır. Her bölgenin ya da daha özel olarak her kentin kendine özgü bir inanç sistemi vardır ve bu durum plastik sanata da sıklıkla aktarılmıştır. Bölgeler arasındaki bu ticari ilişkiler ise olasılıkla inanç sitemini ve de Antik dönemin önemli sanat dallarından birisi olan plastik sanatları etkilemiştir. Bu tez çalışması ile birlikte, Side Müzesi'nde korunagelen ve plastik eserlerin önemli bir kategorisini oluşturan 48 adet mermer tanrı ve tanrıça heykelciğinin bilimsel değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu konunun belirlenmesinin en önemli nedeni, Müzedeki heykelciklerin bugüne kadar bütüncül olarak çalışılmamış olmasıdır. Söz konusu heykelciklerin kataloğu oluşturulmuş; her bir eser tipolojik, ikonografik, stilistik ve işçilik olarak detaylı bir biçimde irdelenmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda kentin hem sanatsal faaliyetleri hem de dinsel inanışları konusunda önemli ipuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ancient City of Side has become the only and most important port city of Pamphylia Region until Attaleia's establishment. By having two harbors secured by wave breakers, the city has become a port city as well as an important commercial center. Such a situation undoubtedly makes communication and interaction between regions and cities inevitable. Each region or, more specifically, each city has its own belief system, and this is also often referred to as plastic art. These commercial relations between the regions have affected the belief system and the plastic arts which is one of the important art branches of the Antiquity. With this thesis, it is aimed to scientific evaluation of 48 marble gods and goddess statuettes which are preserved in Side Museum and constitute an important category of plastic works. The most important reason for the determination of this matter is that the statuettes in the Museum have not been studied holistically until this day. A catalog of the statuettes was created; each work is examined in detail as typology, iconography, stylistics and workmanship. As a result of these evaluations, important clues about the city's artistic activities and religious beliefs have been obtained.