Alacaklının ve borçlunun talebi ile doğrudan doğruya iflâs
Directly bankruptcy with creditor and debtor's demand
- Tez No: 217383
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dogrudan dogruya iflâs yolu, hukukumuzda düzenlenmis bulunan cebri icranın bir çesidi olan iflâs hukuku (külli icra) içerisinde yer alır. Bu iflâs yolu, ancak belli sartların gerçeklesmesi halinde basvurulabilen istisnai bir yoldur. Kanunda düzenlenen haller dısında baska hiçbir sebeple kimsenin dogrudan dogruya iflâsı istenemez. Kural olarak düzenlenmis olan takipli iflâs yoluna nazaran daha basit usule tabidir ve istenilen sonuca çabuk ulastırır. Kısaca, iflâsa tabi borçlunun alacaklılarına ve bazen bizzat borçluya iflâs takibi söz konusu olmadan yetkili ticaret mahkemesinden iflâs isteme yetkisi veren iflâs yoludur. Bu çalısmada, icra iflâs Kanunu'nun 177'inci ve 309t ile 309s maddelerindeki hallerden birinin varlıgında veya Ticaret Kanunu'nun 180/2 ve 182/1 inci maddesine göre alacaklının önce icra dairesinden iflâs takibinde bulunmaksızın ve borçluya iflâs talebini içeren bir ödeme emri göndermeksizin dogruca ticaret mahkemesinden borçlunun dogrudan dogruya iflasını isteyebilecegi, yine &cra &flâs Kanunu'nun 178/1-3'üncü maddesindeki sartların gerçeklesmesi halinde borçlunun herhangi bir iflâs takibi söz konusu olmadan ticaret mahkemesinden dogrudan dogruya iflâsını isteyebilecegi halleri yani genel ifadesiyle ?alacaklının ve borçlunun talebi ile dogrudan dogruya iflâs? konusu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The way of directly bankruptcy is included the law of bankruptcy which is one of the type of compulsory performance which is arranged in our law system. This bankruptcy way is exceptional method that is applied if expressed some contiditions come true. That is impossible to want anyone?s direct bankruptcy except the arranged in the Code which are expressed conditions. Compared the general bankruptcy way, which is arranged as a rule, it has more incomplex procedure and quick that is wanted. Briefly it is the method of bankruptcy which is given authorization to the creditors or sometimes personally debtor without bankruptcy?s demand of bankruptcy way from commercial court . In this study it has been analyzed the existences of one of the situations mentioned is stated in the articles 177 and 309t with 309s of the Law on Execution and Bankruptcy or according the articles 180/2 and 182/1 of Turkish Commercial Code, the creditor may request directly from the Commercial Court the direct bankruptcy of the debtor without execute first any execution in the Court Bailiff's Office and sending of any order of payment to the debtor, and again if the the conditions of the articles 178/1-3 of Law on Execution and Bankruptcy exists the debtor may directly request from the Commercial Court his bankruptcy without performing of any bankruptcy execution which general term is“directly bankruptcy with creditor and debtor's demand.”