Türk Ceza Hukukunda irtikap suçu
Malversation crime in Turkish Punishment Law
  1. Tez No: 217410
  2. Yazar: ALPEREN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun 250. maddesinde yer alan irtikap suçu , çalısmamızda tarihi gelisimi, unsurları, kanun hükümleri ve yargı kararları ısıgında incelemeye alınmıstır. Kamu görevlileri tarafından islenen ve cezalandırılmasında magdur edilen fertlerin dısında devletin de menfaatinin bulundugu bu suç tipinde; kamu görevlisinin görevinin sagladıgı nüfuz veya güveni kötüye kullanmak suretiyle cebir, ikna veya hatadan yararlanma yolları ile menfaat temini cezalandırılmaktadır. Çalısmamızda suçun 765 Sayılı Kanun dönemindeki hali ile 5237 Sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler ve uygulamaya yönelik farklar karsılastırılmıs, suça verilen ceza sınırları ile suçun maddi ve manevi unsurunda yapılan degisiklikler ele alınmıstır. Çalısmada irtikap suçunun diger suçlarla iliskisi, benzerlikleri ve farklılıkları ilgili suçların unsurları kapsamında ele alınmıstır. Özellikle rüsvet, zimmet, görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık, yagma ve yetkili olmadıgı bir is için yarar saglama suçları ayrı baslıklar altında irdelenmis, irtikap suçuna benzeyen yönleri sıralandıktan sonra bu suçtan ayrılmalarına neden olan özellikleri de genis bir açıdan degerlendirmeye alınmıstır. Özetle; irtikap suçu, kanun degisikligi öncesi ve sonrası durum, doktrindeki yaklasımlar, yargı kararları, yasa tasarısı ve gerekçeleri baglamında ele alınarak suç tipi hakkında yapılan incelemeler, çalısmaya vücut vermistir.
Özet (Çeviri)
In our study, the crime of corruption according to the Article 250. in the Turkish Criminal Code is examined by its historical development, its components, its legal provisions and civil jurisdiction. This kind of crime which the public officer abuse his authority or the trust gained by its responsibility to benefit gains by the ways of force, persuasion or grasping an opportunity is punished. In this kind of crime not only the victim of the corruption done by the public officers but the state has also benefit. In this study, we try to compare the differences between its situation during the Article 765 and the new adjustments and arrangements in the Article 5237, in other words, the borders of penalty, the differences in its material and morale components. We try to examine its differences to the other crimes especially, bribe, misappropriation, breach of duty, frauduluent act, depredition, gain opportunity beyond the responsibility in the field of similiarities and the speciliaties differentiate these type of crimes. As a summary, the situation of the crime is analysed according to the corruption before and after the new legislation, the approaches in the doctrine, the legal provisions, the draft bill, the legal ground