Türk ceza hukukunda irtikap suçu
The crime of extortion in the Turkish penal code
  1. Tez No: 690758
  2. Yazar: TÜRKŞAD KUNTHAN UÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BOSTANCI BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
5237 sayılı yürürlükteki Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabının“Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler”başlıklı dördüncü kısmının“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”adlı birinci bölümünün, 250'nci maddeleri arasında ''İrtikap Suçu'' tanzim edilmiştir. İrtikap suçunun mevcudiyetinden bahsedebilmek için, suçun unsuru olan üç farklı hareketten birinin dış dünyaya yansıması yeterlidir, mezkur suçun oluşumuna sebebiyet verici hareketler, icbar suretiyle, ikna suretiyle ve hata suretiyle irtikap hareketlerinden oluşmaktadır. Söz konusu hareketler şeçimlik hareket niteliğine benzemesine karşın, suçun sübutuna yönelik her bir hareket ayrı bir ağırlığı ihtiva etmesi sebebiyle farklı ağırlıkta ihlalleri gösteren bağımsız suç tiplerini oluşturabileceğini uygulamada kabul görülmektedir. Mezkur suç, özgü suç niteliğindedir, genel kast suçun sübut bulması açısından yeterlidir. Tez çalışmasının konusunu oluşturan irtikap suçu çalışmada ayrıntılı olarak izah edilmekle söz konusu suç tarihsel, tasnifsel gelişimi açısından ele alınarak, ülkemiz pozitif hukukunda yer bulan düzenlemelerin nelerden ibaret olduğunu, süreç içinde madde düzenlemelerinin neler ihtiva ettiğini ortaya koymayı gaye edinmiştir. Mezkur suçun karşılaştırmalı hukuktaki yeri izah edilmeye çalışılmış, fail statüsündeki kamu görevlisi kavramı keza karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde girizgah edilerek kıyaslama imkanı söz konusu tez çalışmasında yer edinmiştir.Söz konusu eserin meydana getirilmesi sürecinde yapılan inceleme ve irdelemeler güncel mevzuat, öğreti ve yargı mercilerinin içtihatlarından yararlanarak bir bütün hale getirilmeye saikiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of extortion is organized among the 250th articles of the first part of the second book of the Turkish Penal Code No. 5237 entitled“Crimes Against the Nation and the State and The Final Provisions”titled“Crimes against the reliability and operation of the Public Administration”.In order to talk about the existence of the crime of extortion, it is sufficient that one of the three different movements of the crime is reflected to the outside world; the movements that lead to the formation of the crime are the acts of extortion by invention, extortion by persuasion and extortion by mistake. Although the movements in question resemble the nature of the act of choice, it is accepted in practice that since each act for the occurence of the crime contains a separate grade, it can constitute independent types of crimes showing severity of different grade, rather than being classified as an elective moving crime. The crime mentioned is a specific crime, and the general caste is sufficient for the crime to be submissive. The crime of corruption, which is the subject of the thesis in question, is explained separately in the study and the crime is considered in terms of historical and classificatory development and it is aimed to reveal what the regulations which take place in the positive law of our country consist of and what the substance regulations contain in the process. The place of the crime in Comparative Law has been tried to be explained, and the concept of public officer in the status of perpetrator has also been introduced within the framework of Comparative Law and the possibility of comparison has taken place in the thesis work in question. In the process of the creation of the aforementioned work, the investigations and investigations were made with the intention of making a whole by using the current legislation, doctrine and case law of the judicial authorities.