İlk 500 de faaliyet gösteren Konya'daki işletmelerin stratejik yönetime bakış açıları, sorunları ve çözüm önerileri
The perspectives and problems of first 500 business in terms of strategical management that operate in Konya and offered solutions
  1. Tez No: 217409
  2. Yazar: MEHMET LEVENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanlıgın en büyük kaygılarından birisi gelecek kaygısıdır. Bu kaygının ana kaynagını ise gelecegin belirsizligi olusturmaktadır. Bireysel gelecegimizden baslayarak, en yakın çevremize, oradan içinde yasadıgımız topluma kadar, kimligimizi olusturan ve bütünleyen tüm varlıklar, bu kaygımıza konu olurlar. isletmeler açısından aynı durumun var oldugu da bir gerçektir. Günümüzde önemini giderek artıran küresellesme, strateji olusturmayı isletmeler için bir zorunluluk haline getirmistir. Önceleri sadece askeri alanda kullanılan strateji kavramı, 1980'li yıllardan itibaren is dünyasında da kullanılmaya baslanmıstır. Günümüzde de isletmeler, elde olan verileri analiz ederek gelecege ısık tutacak uzun dönemli planlar yapmakta, dolayısıyla stratejik yönetim sürecini uygulamaktadır. Özellikle yirminci yüzyılın sonlarına damgasını vuran bilgi çagı ile rekabete dayalı üstünlük saglayan klasik varsayımların yerini yeni yaklasımlar almaktadır. Bu baglamda, isletme ile çevresi arasındaki iliskilerin düzenlenmesini öngören stratejik yönetim yaklasımı, isletmelerin rekabetçi konumlarını güçlendirmelerine katkı saglayacak bir yönetim uygulaması olarak degerlendirilebilir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde kavramsal çerçevede strateji kavramı ile strateji ile iliskili kavramlar açıklanmıs, stratejinin tarihsel gelisimine deginilerek, strateji ile vizyon-misyon iliskisi ortaya konulmustur. İkinci bölümde ise; stratejik yönetim kavramı ve önemli, stratejik yönetim süreci ve stratejik yönetimde kullanılan araç ve teknikler irdelenmistir. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise; Konya'da faaliyet gösteren ve Türkiye'de ilk 500'e girmis isletmelerin stratejik yönetime bakıs açılarını, sorunlarını ortaya koymak amacıyla ampirik bir çalısma yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest concerns of the humanity is concerns about the future. The major concerns are the basis of the uncertainty of the future. To begin with our individual future, all beings, from our closest neighbour to the society in which we live, developing and completing our identity are the subject of our concerns. It cannot be disregarded that there is the same consistency in business. Especially through the end of the 20th century with the emergence of enlightenment era classical hypothetical approach has been replaced by innovative approaches. With in this context, strategically management approaches that foreseen ordered relationships between the business and its environment, this approach can be regarded as a management application method which strengths competitive position of the companies. This study has there phases. In the first part of the study, in conceptual outline the concept of the strategy and the concepts that related to the strategy are explained, the relationship between the strategy and vision-mission are displayed by mentioning the historical development of the strategy. In the second part of the study; the concept of strategically management and its importance, management process and tools that are used in strategically management and techniques are explicated. In the third and the last part of the study; an empirical study has been applied to examine to display the perspective of strategically management of first 500 firms that having operations in Konya of Turkey.