Arslantepe höyükte bulunan mühür desenlerinin sanatsal açıdan değerlendirilerek seramik yüzeylerde yorumlamaları
By assessing the clay seal imprints which were found in the Arslantepe tumulus from an artistic perspective, their applications on the ceramic surfaces
- Tez No: 217411
- Danışmanlar: DOÇ. MEZAHİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dört yıldır kazı çalısmalarına katıldıgım, Malatya Arslantepe Höyük antik yerleskesinde (M.Ö.3000-3350) ilk Tunç Çagı IA evresi, VIA tabakasında bulunan saray depolarında ele geçirilen kil mühür (Bulla) baskılarının ve desenlerinin dikkatimizi çekmesi bu tezin yapılmasında etkin olmustur. Bu nedenle de çok eski döneme ait bu kültür ve sanat abidesinde bulunan mühür baskılarının yapım teknolojisini, tasarım, biçim, desen vb. sanatsal özelliklerini incelemek, bu incelememizin verdigi sonuçları kendi yorumlarımızla çagdas seramik sanatına uygulamak çalısmamızın baslıca amacı olmustur. Ayrıca diger sanatçıların da dikkatini kil mühür desenlerine çekmek için uygulamaların farklı malzeme ve zengin görsel anlatım diline dönüstürülmesi tezin amaçları arasındadır. Bu arastırma ve uygulama ile yakın dönemde gün ısıgına çıkan Arslantepe Höyük'teki mühür baskılarının tanıtımı; bu mühürlerin çagdas seramige uyguladıgımız 27 özgün form ve bu formların sanat açısından yorumlamaları ile sunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Our interest in the clay press seals and the motifs on these seals, found in the Palace depots of Aslantepe Höyük ancient settlement (3000-3350 B.C.) Early Bronze Age IA Era, VIA layer, during the excavations I have attended for four years had been effective to lay this thesis. For this reason, the main aim of our work has been to research the press seals found in this very old period culture and art monument, the technology used in making the press seals, design, form, motifs etc artistic characteristics, and to apply our findings in contemporary ceramics with our own style. We also have targeted to use various materials and produce a rich visual narrative language, to attract the attention of other artists on clay seal designs. With this research and its practice, we have tried to introduce the introduction of the press seals of Arslantepe Höyük which have been uncovered recently, with 27 original forms of these press seals and the artistic interpretations of these forms applied on contemporary ceramics.