Marka hakkı'nın kullanmama nedeniyle sona ermesi
La decheace de droit dela marque par non-exploitation
- Tez No: 217440
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAMDİ YASAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası ve Ulusal Marka Mevzuatında marka hakkının korunması ve devamı amacıyla markanın hakkının kullanmama nedeni ile iptaline yer verilmiştir. Bu çerçevede, kural olarak, tescil edildiği tarihten itibaren haklı sebep olmaksızın, ciddi biçimde ve tescil edildiği mal veya hizmetlere ilişkin olarak beş yıl süre ile kullanılmayan veyahut kullanımına kesintisiz beş yıl süre ile ara verilmiş olan markaların kullanmama nedeni ile iptali konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The national and international trademark legislations indicate the revocation of the usage of the trademark right with a view to protection and the continuity of the trademark. In this respect the revocation of the trademark for not putting it in genuine use in connection with the goods and services for which it has been registered without a proper reason for five years has been examined.