Öğretmen algılarına göre ilköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ile öğretmenlerin iş doyumu ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship of teacher's job satisfaction and primary school administrator's transformational leadership properties according to teacher's perception
  1. Tez No: 217441
  2. Yazar: MERYEM EMİRE BİLİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ YILMAZ LİVATYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre ilköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının belirlenmesi ve öğretmenlerin iş doyumunun saptanmasıdır. İlköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ile öğretmenlerin iş doyumu arasında bir ilişki olup olmadığının ortaya konmasıdır. Bu amaçla, ilköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ile ilgili öğretmenlerin görüşlerini almak üzere Emel Topçu Brestrich tarafından geliştirilen ?kişisel bilgi formu? ve ?dönüşümcü liderlik ölçeği? kullanılmıştır. Yine araştırmanın amacı doğrultusunda öğretmenlerin iş doyumu düzeylerini belirlemek üzere aynı öğretmenlere Hackman ve Oldham tarafından geliştirilen ?iş doyumu ölçeği (job satisfication questionnairre)? kullanılmıştır. Öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin yaşlarına ve kıdemlerine göre anlamlı fark görülmüştür. Yaşlı ve kıdemi fazla olan öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin daha genç ve meslekte daha yeni olan öğretmenlere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Buna göre, öğretmenlerin yaşlarının dolayısıyla kıdemlerinin artmasıyla iş doyumlarının da arttığı sonucuna varılabilir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere yapılan çalışmalar sonucunda ilköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ile öğretmenlerin iş doyumu arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İlköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özelliklerini gösterme düzeyleri arttıkça öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the transformational leadership behaviours of administrators and the job satisfaction of teachers at primary school. It also aims to fix whether there is a relation between The job satisfaction of teachers and the transformational leadership of primary school administrators. To take the ideas of teachers about the transformational leadership properties of primary school administrators, ?Background Information Form? and ?Transformational Leadership Questionnaire? which are developed by Emel Topçu Brestrich are used to determine the job satisfaction of teachers, ?Job Satisfaction Questionnaire? is used. According to age and seniority variances, There is relation on the level of teacher?s job satisfaction. Techaers who are older and have more seniority have more job satisfaction than others who are younger and have less seniority .So older teachers and experienced teachers have more job satisfaction. In the results of this research, a high relation is found between the transformational leadership properties of primary school administrators and the job satisfaction of teachers. The job satisfaction of teachers increases when the transformational leadership level of primary school administrators increases.