İzinsiz halka arz ve sonuçları
Unauthorized public offering and its results
- Tez No: 217439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ekonominin vazgeçilmez aktörlerinden olan anonim sirketlerin, ihtiyaç duydukları finansmanı karsılama noktasında, en sık basvurdukları yöntemlerden birisi, sermaye piyasası aracı ihracıdır. Yasal sınırlar dahilinde gerçeklestirilen halka arzlar, anonim sirket ve yatırımcı açısından önemli ve verimli sonuçlar dogururken, yasal çerçevenin dısına çıkıldıgı noktada sonuç tam bir facia olabilmektedir. Ülkemizde 1990'lı yılların basından itibaren, ekonomi dünyasında ama yasalardan uzak ortaya çıkan holdingler, ?halka arz? islemini yasal çerçeveler dahilinde gerçeklestirmemisler ve bu durum da yüzbinlerce magdur yaratmıs ve milyonlarca EURO'nun buharlasmasına yol açmıstır. iste, bu süreci açıklamaya çalıstıgımız çalısmamızda, öncelikle ?halka arz? isleminin prosedürü açıklandıktan sonra; izinsiz olarak gerçeklestirilen halka arz uygulamalarının tarafları anlatılmıs, ülkemizdeki uygulamalara deginilmis ve kurumların bu konuda aldıkları tedbirler üzerinde durulmus; son olarak ise, söz konusu uygulamanın sonuçları anlatılarak, yapılması gerekenler noktasında önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
One of the most frequently applied methods that joint stock companies which are indispensable actors of economy, needed at the corresponding point is the export of Capital Market Intermediary. While public offerings performed within the legal borders can produce important conclusions for joint stock company and investor, the result is fully tragedy when deviated from legal framework. In our country, holdings emerged in the economy world but away from laws since 1990s could not perform ?public offering? process within the legal frameworks and this case created thousands of aggrieved party and caused evaporation of millions of Euro. In our study that we just tried to explain this process, first parties of public offering applications performed unauthorized were highlighted following the explanation of procedure of ?public offering? process and applications in our country was mentioned and measures taken by institutions on this matter were discussed; and finally results of mentioned application were explained and made some suggestions at the point of due.