Marka hakkına tecavüz halinde verilecek ihtiyati tedbirler
Precautionary measures against vioalation of trademark right
- Tez No: 558967
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Marka Hukuku, günümüzde dünya ölçeğinde koruma ve düzenlemeleri zorunlu kılmaktadır. Marka hakkına yönelen tecavüzlere karşı talep edilen ihtiyati tedbirler için öncelikle marka hakkının sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümünde marka hakkına hâkim olan Gerçek Hak Sahipliği ve Tescil; Teklik; Sessiz Kalma Yoluyla Hak Kaybı; Tükenme ve Ülkesellik gibi ilkeler tartışılmıştır. Marka hakkının sınırları ve kapsamıyla ilgili söz konusu ilkelerin açıklanmasından sonra, İkinci Bölümde Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 7. ve. 29. maddeleri çerçevesinde Genel haller başta olmak üzere Markayı İzinsiz Kullanmak; Taklit; İltibas; Markanın Ticari Amaçla Kullanılması Yoluyla Tecavüz; Tecavüz Teşkil Eden Malın İthal ve İhracı; Markanın Sulandırılması (Tanınmış Marka) ve Lisans Hakkının Genişletilmesi veya Devredilmesi Yoluyla Tecavüz gibi marka hakkına yönelen tecavüzler değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son kısmı olan Üçüncü Bölümde ise marka hakkına tecavüz halinde verilecek ihtiyati tedbir kararları, marka hukukunun ayırıcı özellikleri kapsamında ele alınmıştır. Markaya tecavüz halindeki tedbirlerin talep edilmesi, değerlendirilmesi, icrası, türleri, ispatı ve sona ermesi gibi hususlar yine bu bölümde açıklanmışır.
Özet (Çeviri)
Today, trademark law requires protection and regulations. First of all it's necessary to determine the limits of the right of trademark for precautionary measures claimed against the breach of trademark. Therefore in the first section of the study, the principles such as real rights ownership, registration, unieqeness, loss of rights through silence, depletion and teritoriality have been discussed. Following the explaination of limits of trademark right and its scope in the framework of the seventh twenty ninth Articals of Industrial Property Law, the violations such as using the trademark without permission, immitation, confusion, violation through the use of trademark with commercial purposes, the import and the export of the goods forming violation, wellknown trademark and violation through the expansion and transfer of the right of licence have been evaluated in additon to the general situation in the second chapter of the study. As to the thrid chapter forming the final part of our study, the precautionary measures taken in the case of violation to trademark rights, have been tackled as the regards the distinctive features of trademark law. Furthermore, the circumstances, such as claiming precautions in the case of trademark violation, its evalutions, executions, types, demonstation and termination have been explicated.