Demokrat Parti hükümetlerinin sosyo ekonomik alandaki icraatları (1950-1960)
The activities of Democrat Party goverments in socio-economic fields (1950-1960)
- Tez No: 217463
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 692
Özet
Demokrat Parti, cumhuriyet dönemi Türk siyasî hayatında, çok partili siyasî hayata geçis döneminin ve bu dönemin seçimle is basına gelen büyük bir partisidir. Kurulusundan 6 ay sonra yapılan ilk genel seçimlerde hazırlıksız olmasına ragmen, ana muhalefet partisi olarak Meclis'te yer almıstır. Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti'nin halk tarafından büyük ilgi görmesinden dolayı 1946'da baskın bir seçim yaparak iktidara gelmistir. Demokrat Parti bu âni seçimi, 1950'ye kadar yapılan hiçbir mahalli seçime katılmayarak protesto etmistir. 1950'de yapılan seçimle is basına gelen Demokrat Parti, yaptıgı hizmetlerle 1954 ve 1957 seçimlerini de kazanmıstır. 1960 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından basta, Atatürk lkeleri'nden uzaklasıldıgı gibi sebeplerle, Demokrat Parti bir hükümet darbesi ile Türk siyasi hayatından uzaklastırılmıstır. Bu arastırmada; 1950-1960 yılları arasında 3 defa yapılan milletvekili genel seçimlerinde tek basına iktidara gelen Demokrat Parti hükümetlerinin bu dönem içerisindeki sosyo-ekonomik alanlardaki icraatları konu edilmistir. Arastırma 9 bölümden, Giris, Sonuç, Bibliyografya, Dizin ve Ekler'den meydana gelmistir. Birinci bölümde milletvekili genel seçimleri ve cumhurbaskanlıgı seçimlerine, ikinci bölümde I., II., III., IV. ve V. Adnan Menderes hükümetlerine yer verilmis, üçüncü bölümden sonuç bölümüne kadar sırasıyla; sanayi, ekonomi, ziraat, egitim, bayındırlık, ulastırma, haberlesme, enerji, su isleri ve son bölümde de diger alanlarda Demokrat Parti hükümetleri'nin icraatları anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Democrat Party is a big party of policy life with multi party term in Turkish Policy Life which has been in charge through elective in this period. 6 months later after its establishing, at the first elective it became main dissent party at the parliament despite of it was unprepared. Cumhuriyet Halk Partisi/Republic Public Party has been acceding to Government party in 1946 through arranging a surprise election, because the Democrat Party had big attention of folk. Democrat Party protested this sudden elective through not participating to any local electives until 1950. It has been government party at 1950 elective; Democrat Party won the 1954 and 1957 electives through its services. In 1960, it was drawn away by Turkish Military Force through a government stroke from Turkish Policy Life because of its get away from Ataturk?s Principles. In this search, we examined the performance of Democrat Party governments in socio- economical fields which has been three times solely government party between 1950-1960 years at Parliament general electives. The study composes 9 sections, Introduction, Conclusion, Bibliography, Concordance and Annexes. At the first section parliament members electives and Presidents elections, at the second section 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Adnan Menderes Governments have been placed, the performances respectively; industry, economy, agriculture, education, public works, transmission, communication, energy, water issues have been tried to told from third section to conclusion section; and at the last section the other performances of Democrat Party have been tried to told. .