Medya bağımlılığı teorisi doğrultusunda internet kullanımının etkileri ve internet bağımlılığı
Effects of internet usage parallel to media system dependency theory and internet dependency
- Tez No: 217464
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Medya Bağımlılık Teorisi, kompleks toplumlarda bireylerin daha kapsamlı toplumsal sistem hakkında bilgi edinebilmek amacıyla medyaya daha çok bağımlı hale geldiğini ileri sürmektedir. 21. yüzyılın önde gelen iletişim aracı olarak internet; bireylerin medya bağımlılık ilişkileri ile elde edebileceği anlama, oryantasyon ve oyun hedeflerini yayabilecekleri genişlemiş bir alana işaret etmektedir ve bu kişisel sosyal çevre ile geleneksel medya ilişkilerini de etkilemektedir. Çalışma ?medya bağımlılık yaklaşımı temelinde-, Gazi Üniversitesi evreninde, 14 fakülte ve 563 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen anketle; internetin geleneksel iletişim aracı ve sosyal çevre üzerindeki etkileri, internet kullanım motivasyonları ve bireysel düzeyde (mikro) gelişen bağımlılık ilişkileri araştırılmıştır. Araştırmada ?bireysel bağımlılık ölçeği? Türkiye şartlarında ?ilk kez? denenmiştir. Ball-Rokeach ve DeFleur'un ?bağımlılık tipolojisi? doğrultusunda öğrencilerin internette öne çıkan bağımlılık ilişkileri irdelenmiştir. Son olarak, öğrencileri internete yönelten motivasyonlarla (% 32 Oyun-eğlence, %28 Bilgi/öğrenme, %12 İletişim, %11 Gerçekten kaçış/özgürlük arayışı, % 9 Arkadaşlık ve %7 Fantezi/cinsellik) bağımlılık ilişkileri (anlama, oryantasyon, oyun) arasındaki bağıntılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Media System Dependency Theory suggests that in complex societies, the individual becomes more dependent to media with the aim of obtaining information regarding a more comprehensive social system. As the leading communication device of 21. century, internet points out a to an enhanced area where the individuals can spread understanding, orientation and game targets that they can achieve through media dependency relations and this also effects personal social environment and traditional media relations. In this study, -on the basis of media dependency approach- in population of Gazi University, with questionnaire conducted to 14 faculty and 563 students; the effects of internet on traditional communication tool and social environment, internet usage motivations and dependency relationships at individual (micro) level are analyzed. In the study, ?Individual MSD Scale? was conducted ?for the first time? in Turkey. Parallel to ?dependency typology? of Ball-Rokeach and DeFleur, dependency relationships of the students which come out first in the internet were analyzed. Lastly, the relations of motivations that direct the students to internet (32% game-entertainment, 28% information/learning, 12% communication, 11% escape from reality/seek of freedom, 9% friendship and 7% fantasy/sexuality) and dependency relationships are suggested.