Üniversite öğrencilerinin yakın ilişkilerinin bazı değişkenler ve baskın ben durumları (ta) açısından incelenmesi
The analysis of university students' intimate relationship with respect to some variables and dominant ego states (ta)
  1. Tez No: 217462
  2. Yazar: ÖZGÜL BİKE YÜCALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu arastırmada cinsiyet, ögrenim görülen bölüm ve TA baskın ben durumlarının, üniversite ögrencilerinin yakın iliskilerindeki iliskisel benlik saygısı (BS), iliskisel saplantılı düsünme (SD), iliskisel depresyon (DEP) ve iliski doyumu (DOY) düzeylerini yordama gücüne bakılmıstır. Arastırmanın çalısma grubunu Selçuk Üniversitesi Egitim Fakültesi'nin Yabancı Diller Egitimi, Güzel Sanatlar Egitimi, Ortaögretim Sosyal Alanlar Egitimi ve Ortaögretim Fen ve Matematik Alanlar Egitimi bölümlerinde ögrenim görmekte olan toplam 900 (503 kız ve 357 erkek) birinci ve dördüncü sınıf ögrencisi olusturmaktadır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, yakın iliski (Y) degiskenlerini ölçmek amacıyla, Türkçeye uyarlaması arastırmacı tarafından yapılmıs ?Çok Boyutlu liski Ölçegi? (Snell, 2002) ve Ben Durumlarını ölçmek amacıyla da ?Ben Durumları Ölçegi? (Arı, 1989) kullanılmıstır. SPSS 11 paket programının kullanıldıgı veri analizinde, ögrencilerin kisisel özelliklerinin belirlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%), Y düzeylerinin belirlenmesinde ise aritmetik ortalama (C) ve standart sapma (ss) kullanılmıstır. Ögrencilerin bazı kisisel özelliklerine göre görüsleri arasında farklılasma olup olmadıgının belirlenmesinde, degiskenlerin özelliklerine baglı olarak; t testi, Scheffe testi, Dunnett-C testi, tek ve çift yönlü varyans analizi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, üniversite ögrencilerinin toplam Y düzeylerinin oldukça yeterli oldugu; BS ve DOY düzeylerinin yüksek, SD düzeylerinin normal ve DEP düzeylerinin de düsük oldugu görülmüstür. Kız ögrencilerin hem toplam Y hem de BS ve DOY düzeylerinin erkeklerden daha yüksek, DEP düzeylerinin ise daha düsük oldugu; SD düzeyleri açısından cinsiyetler arasında anlamlı farklılık bulunmadıgı gözlenmistir. Toplam Y, DEP ve DOY düzeyleri açısından ögrencilerin ögrenim gördükleri bölümler farklılasma yaratmamaktadır. Yalnızca Fen-Matematik bölümlerindeki ögrencilerin BS düzeyleri diger bölümlerdekilerden, SD düzeyleri ise Yabancı Dil bölümündeki ögrencilerden daha düsüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, the assessing value of gender, department and TA dominant ego states of the level of university students? relational esteem (RE), relational preoccupation (RP), relational depression (RD) and relational satisfaction (RS) in intimate relationship (IR) is analyzed. The subjects of the research consist of totally 900 (503 female and 357 male) freshmen and seniors from Selcuk University Faculty of Education Foreign Language Teaching (FLT), Fine Arts, Secondary Education Social Fields and Science and Mathematics Departments. ?Multidimensional Relationship Questionnaire? (Snell, 2002) and ?Ego States Checklist? (Arı, 1989) are used as the data gathering means in the study. In the data analysis in which SPSS 11 packet program is used students? personal traits is assesed with frequency (f) and percentage (%), the level of IR is assessed with arithmetic mean (x) and standard deviation (sd); whether there is any diversity of opinion among the students according to their personal traits is assessed with t test, Scheffe test, Dunnett-C test and one and two-way variance analysis depending on the features of variables. At the end of the study it?s observed that the total IR, RE and RS levels of university students are rather high; RP level is normal and RD level is low. It?s also observed that both the level of total IR and RE and RS levels of females are higher than males while their RD levels are lower; there is no significant difference between the genders according to their RP levels. The departments of students cause no difference regarding the total IR, RD and RS. Only RE level of students from Science-Maths is lower than all the other departments, their RP level is lower than the students from FLT department. Approximately two third (2/3) of the students assume the Nurturing Parent ego state dominantly. Dominant ego states which students are in don?t influence IR level. However, the IR level of female amd male students immensely vary with respect to the dominant ego states they are in. While this variance is not important for their RP and RD levels, it is important for their level of total IR, RE and RS.