Hz. Ömer'in sünet anlayışı
The understanding of Hadrat Omar for sunnah
- Tez No: 217465
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN KOÇKUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Hz. Ömer, dirayetli kisiligi, Kur'an ve Sünnet'e derin vukufiyeti ve 10.5 yıl gibi uzun bir süre devam eden devlet baskanlıgı görevi esnasında muhtelif sahalarda ortaya koydugu icraatlarla tarih boyunca farklı disiplinlerden ilim adamlarının dikkatlerini üzerinde toplamıstır. Hilafette bulundugu süre içinde slam ülkesinin sınırları son derece hızlı bir sekilde genislemis, buna baglı olarak meydana gelen yeni durumlar onu birtakım uygulamalar yapmaya itmistir. Onun bu uygulamalarına yüzeysel bir sekilde bakılması, Kur'an ve Sünnet'e“seklen”aykırı olarak nitelendirilmeleri sonucunu dogurmustur. Aynı sekilde onun hadisler karsısında olumsuz bir tavır takındıgı, çok hadis rivayet eden bazi sahabîleri Medine'de göz hapsinde tuttugu, kendisine hadis rivayet edenlerden dogru rivayet ettiklerine dair sahit istedigi gibi iddialar da Hz. Ömer'le ilgili olarak tartısılagelmistir. Tarih içinde Sia, günümüzde de özellikle modernist ilim adamları bu iddiaların savunucuları durumundadır. Sia bu tesbiti onun Kur'an ve Sünnet'e riayetsizligi ile, modernistler ise“Kur'an ve Sünnet'e seklen aykırı olsa bile bu iki kaynagın ruhuna uygunlukla”izah etmektedir. Elbette bu, her iki kesimin epistemolojik tutumuyla ilgili bir farklılıktır. Bu çalısmada söz konusu iddialar detaylı bir sekilde ele alınmıs, önce Hz. Ömer'in Kur'an ve Sünnet anlayısı tesbit edilmeye çalısılmıs, arkasından da tartısma konusu yapılan belli baslı uygulamaları mercek altına alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Hadrat Omar, with his skillful and effective personality, with his deep knowledge on Quran and Hadith and with his various deeds in different fields that he has done in the time of his state leadership/caliphate which has taken a long time -about 10.5 yearshas attracted the attentions of so many scholars from different disciplines along the historical period. In the time of his caliphate, the borders of Islamic state broadened so fast and due to this so many new cases came into existence and these things pushed him into making/taking some acts. Looking to these acts in a superficial way has brought the thought that, these acts are ?formally? contrary/opposite to the Quran and the Sunnah. Like this, it?s also argued (as claim) till now that he has taken a negative position towards hadiths and he has kept some Sahabas on probation at Madina because they have narrated too much hadiths and demanded eyewitnesses -if they were right or wrong in their narrations- from those who narrated hadiths to him. Shia within the historical period and the modernist scholars especially, in these days are the defenders of such claims. Shia explain that, as he (Omar) was inconsiderate towards Quran and Sunnah and modernists explain that ?Even if it is contrary/opposite to the Quran and the Sunnah ?formally? it is appropriate with the spirit of these two sources.? In this work the critique of the claims that is in question has been made in a detailed manner. Firstly the understanding of Hadrat Omar for Quran and Sunnah tried to be determined. After that the main deeds of Hadrat Omar which is being argued has been taken into account and tried to be examined.