Öğrenme stillerine dayalı etkinliklerin öğrencilerin dinleme becerisi erişileri, ingilizce dersine yönelik tutumları ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
The effect of learning-style-based activities on the listening skill achievements, the attitudes and the retention capacity of the learners
  1. Tez No: 217466
  2. Yazar: ZELİHA ZÜHAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ön test-son test, kontrol gruplu deneme modelinin kullanıldığı bu çalışmanın amacı İngilizce dersi dinleme becerilerinin geliştirilmesinde, öğrenme stiline dayalı etkinliklerin öğrencilerin erişileri, tutumları ve öğrenilenlerin kalıcılığı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Hazırlık sınıfında okuyan 42 öğrenci katılmıştır. Bilgiler şu veri toplama araçlarıyla toplanmıştır: öğrenme stilleri envanteri, erişi testi, tutum ölçeği, kalıcılık testi ve açık uçlu sorulardan oluşmuş bir nitel anket. Araştırmanın deneysel kısmı altı hafta sürmüş ve bu sürede deney grubuna öğrenme stillerine dayalı 18 farklı etkinlik uygulanmıştır. Bu süre içinde kontrol grubunda, okul yönetimi tarafından hazırlanan öğretim programına bağlı, kitap ve öğretmen merkezli geleneksel öğretim anlayışı hakim olmuştur. Verilerin analizi sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin öğrenme stillerine dayalı etkinliklerden faydalandıkları, bu etkinliklerin öğrencilerin dinleme becerisi erişileri, İngilizce dersine yönelik tutumları ve öğrenilenlerin kalıcılığı üzerinde olumlu etki yaptığı görülmüştür. Araştırmada, ayrıca, dokunsal-devinimsel öğrencilerin, görsel ve işitsel öğrencilerden daha az erişi puanlarına ulaştıkları, kalıcılık testi sonuçlarının ise öğrenme stillerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study, with a control group and a pre-test, posttest model, was to assess the effect of the learning-style-based activities on the listening skill achievements, attitudes and retention capacity of the students. 42 university students in the prep classes at Selçuk University participated in the study. The data were collected with these instruments: a learning style inventory based on Flemimg?s VAK (visual, auditory and kinesthetic) learning style theory, pre and post achievement and attitude tests, a retention test and a qualitative test with openended questions. The experimental part of the study lasted for six weeks, during which the students in the experimental group were exposed to 18 different activities based on learning styles. Meanwhile, the students in the control group had a training course according to the traditional teacher and book-centred curriculum. When the data were evaluated, the achievement, the attitude and the retention scores of the students in the experimental group were found to be significantly higher than the ones in the control group. It was also found that the students who preferred kinaesthetic learning style had much lower achievement scores than the other two groups. On the other hand, no significant relation was found between the students? learning style preferences and their retention test scores.