Televizyon reklamlarında mizahın kullanımı
Use of humour on T. V. advertising
  1. Tez No: 217470
  2. Yazar: İMRAN UĞUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Çalısma, Türkiye'de 2004 yılında ulusal televizyon kanallarında yayınlanan mizah içerikli reklamlar belirlenerek,bu reklamlarda mizahın nasıl kullanıldıgını ve hangi tür mizahın tercih edildigini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalısma üçü teorik, biri uygulama kısmının yer aldıgı dört bölümden olusmaktadır. 2004 yılında ulusal kanallarda yayınlanan yaklasık 4500 reklamdan mizah içerikli oldugu belirlenen 694 reklama içerik analizi uygulanmıstır. Veri girisi ve çözümlemesi SPSS 11.0 istatistik programıyla gerçeklestirilmistir. Mizah reklamları, kaynagına göre reklam veren firma, ürün-hizmet grubu, reklam süresi, yaratıcı mesaj stratejisi, yapım tarzları, yapım formatları, yapım teknikleri, mizah türü, mizahi karakterler, ünlü oyuncu kullanımı, mizah ögeleri, genel mizah türleri kategorilerine göre degerlendirilmistir. Elde edilen bulgulara göre, ürün hizmet grubu açısından yiyecek-içecek reklamlarının, yaratıcı mesaj stratejisi bakımından konumlandırma stratejisinin, yapım formatlarından öyküsel anlatımın, mizah türlerinden ifadenin, mizahi karakterlerden uzman kisinin, reklam süresi açısından 21-30 sn arasındaki reklamların mizah reklamlarında tercih edildigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The study is aimed to define how humour has used in advertisements and what kind of humour has been chosen, by determining humour-containing ads boradcast on national T.V. channels during 2004 in Turkey. The study consists of four parts, three of which are therotical an one is applied. Broadcast on national channels in 2004, 694 ads among about 4500 humour-containing ads were analyzed using content analyses method. Data base and analysis were performed with SPSS Microsoft 11.0 statistical software package. Humour-containing ads were classified according to the categories of the firms given these ads, product-service group, duration of the ads, humorous characters, creative message strategy, types of production, structures of production, techniques of production, type of humour, well-known actresses and actors starred in ads, humorous elements and general humorous types. According to the accumulated data, food and drink ads in terms of product-service group, positioning location strategy as to creative message strategy, narrative expression as for production structures, explanation in respect to humour types, experts in terms of humorous characters and 21-30 second ads in terms of duration fo ads were detrmined to be chosen.