Eğitim ve öğretimde bir araç olarak görsel sanatlar eğitiminin öğrencilere sağladığı katkılar
The contributions that gothic arts education supplies as a mean in education and schoolin to students
  1. Tez No: 217474
  2. Yazar: NAZMİYE TÜRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanat Eğitimi ülkemizde ve dünyada hala tartışılan bir kavramdır. Sanat ve sanat eğitimi çağımızın önemli bir bilim dalıdır. Bugün sanat eğitimi denilince, yalnızca bir öğretim dalı değil eğitimi ve öğretimi kapsayan bilimsel bir ilke anlaşılmalıdır. Sanat eğitimi; bilim eğitimi gibi gerekli fakat yöntemleri farklı, kuramsal temelleri olan çağdaş yaşamın önemli bir gereksinimidir. Sanatla teknolojiyi ve sanatla bilimi buluşturan önemli bir alan hiç kuşkusuz görsel sanatlar eğitimidir. Bu bilimin görsel sanatlar ve eğitimi olmak üzere iki temel dayanağı vardır. Görsel sanatlar eğitiminde birleşmiş ve bir bilimsel alan (disiplin) olarak yıllardır çocukların sanat yolu ile gelişmelerine katkıda bulunmuştur. Sanat eğitimi ile bakmayı ve görmeyi bilen, gördüklerini farklı düşünce ve duygu boyutlarından geçirerek yorumlayan, hayal gücü gelişmiş, yaratıcı, özgün düşünen, analiz yapabilen ve iletişim kurabilen bireyler yetiştirmek amaçlanmıştır. Bunun için okul programlarında görsel sanatlar eğitimine gerektiği kadar yer verilerek eğitimin dengeli, ezberden uzak olması hedeflenmelidir. Böylece yaratıcı düşüncesi gelişmiş bireyler yetiştirilerek, ülkelerin bilimsel ve teknolojik ilerlemelerine katkı sağlayacak insan modelleri yetiştirilebilecektir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda sanat eğitiminin okul öncesi dönemden başlayarak ilk öğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim programlarında yer alması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Ülkemizde görsel sanatlar eğitimi pek çok nedenle sorunların yaşandığı bir alandır. Bu sorunlar genel eğitim politikası başta olmak üzere öğretim programlarından, yöneticilerden, öğretmenlerden, okulların fiziki yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu da sanat eğitiminin hedeflerine ulaşmasını engellemektedir. Yapılan bu çalışma ile sanat eğitimine bakış açısı, sanat eğitiminin ülkemizdeki konumu ve genel sorunları nasıl algılandığı yapılan anket çalışması ile tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The art education is still a debating concept in our country and in the world. It is an important branch of science in our time. Today, art education should be realized as not only a branch of science but also a scientific principle, which includes both of education and teaching. Art education is necessary like science education and it is an essential need for modern life which has different methods and theorotical foundations. There is no doubt that art education is an important area of meeting art and technology, and art and science. There are two basic supports of this science; visual art and art education. As a scientific discipline and united in education, visual art has assisted in improving children on the way of art.By art education ,it is aimed educating the communicative and creative individuals who know how to look and see,who make analysis , whose imaginative power is improved well and who interpret them by inserting different dimensions of their thoughts and sensations. Therefore it should be aimed keeping education balanced and far away from rote learning as giving place to visual art education in school programmes. So different types of people, that have creatively developed thoughts will be educated and they are going to assist in scientific and technological development of countries. When these are realized, it is an unquestionable truth that art education is necessary from the term of preschool to higher education. In our country, visual art education is the area of issues because of different reasons. These issues arise from general education politics, education programmes, managers, theachers and physical constructions of school buildings. This prevents art education to reach its aims. By this study; the perspective to art education, the position of art education in our country and how its general issues are perceived are tried to determine with a public survey.