Yalova ili iğne oyaları
- Tez No: 217475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Arastırmanın konusu ?Yalova li gne Oyaları?dır.Çalısmada Yalova ilinde evlerde ve hala üretilen merkezlerde bulunan igne oyaları incelenmeye çalısılmıstır.Bu yörede çesitli igne oyası örneklerine rastlanmaktadır. Bu arastırma ile Yalova ili ve civar köylerinde igne oyaları ürün, cins, boyutları, malzemeleri ve uygulanan teknik, kullanılan renkler, seçilen konu, kompozisyon özellikleri, kullanım alanları, günümüzdeki durumu gibi konular çözüme kavusturulacaktır. El sanatlarımız arasında yer alan igne oyalarının günümüzdeki yeri, geçmisteki yeri arastırılmıstır. Bu arastırmanın amacı, igne oyalarına gerekli önemin verilmesi; unutulmaması için, kullanılan, sandıklarda bulunan igne oyalarını gün ısıgına çıkarmak ve topluma tanıtmaktır. Yalova ili igne oyaları çalısmasının yapım amaçlarını söyle sıralaya biliriz: Yörede yapılan igne oyalarını tespit edip gözlem fisi yardımıyla katalog olusturmak .Kullanılan igne oyası ürün çesitlerini saptamak.Ulasılan örnekler dogrultusunda yörede yapılan igne oyalarının cins, boyut, form, malzeme, renk, konu ile ilgili özelliklerini belirlemek.Kullanılan igne oyaları tekniklerini belirlemek. Alan arastırması yaparak kaynak kisi künye listelerini olusturmak El sanatlarına sahip çıkmak ve gelecekteki bilimsel arastırmalara aktarabilmek. Tez dört ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde konunun tanımı,amacı ve sınırları,arastırma yöntemi,arastırma ve yayınlar hakkında bilgiler verilmektedir. Yalova ili hakkında genel bilgilerin yer aldıgı bölümde Yalova'nın tarihi ve cografi konumu,iklimi ve ekonomisi,el sanatları ve Yalova da igne oyaları konuları anlatılmıstır. kinci bölümde Yalova ilinde bulunan igne oyaları için hazırlanan gözlem fislerine yer verilmistir. Gözlem fislerinde incelenen igne oyalarının bütün özellikleri baslıklar altında verilmis ve ayrıntılı olarak anlatılmıstır. Üçüncü bölümde oya sanatı, tanımı, tarihi gelisimi, oyanın günümüzdeki yeri ve sınıflandırılması anlatılmıstır. gne oyalarının ; tanımı, tarihi gelisimi,kullanılan araç gereler, kullanılan teknikler, süsleme ve motif özellikleri, renk özellikleri kullanım alanları, günümüzdeki durumu hakkında bilgi verilmistir. Dördüncü bölüm, arastırmanın toplu sonuçlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is The Needleworks of The Province of Yalova. In the study homes in Yalova are taken under inspection.In his research in the convience of Yalova and its villages the needleworks' types, works,sizes,equipments and techniques and colours used,subjects that is chosen, composition features, where they are used and its position in today's world will be solved.Needeleworks' position ,that have an important place in our handcrafts, in today's world and in the past wereinspected.The aim of this research is to give the necessary importance to needleworks, to take needleworks to daybreak from where they are hiden in houses and introduce them to the all people.We can list the aims of wosk the convience of Yalova needleworks like this:To form catalogs with the help of documents of observation by finding the needleworks made in this region. To find the types of needleworksTo indicate the features related with the type,size,form,equipment,colour and the subjects of needleworks made at this area with the help of examples found in researchesTo indicate the needlework techniques that is usedTo list the vital statics of research people by making department researches .To maintain handcrafts and ta be able to transfer to the futureresearches The thesis is composed of four chapters. In the introduction chapter description, aim and the boundries of the subject and also methods, researches and publications are presented.In the chapter in which there are information about the general information of Yalova, Yalova is historical and geographical sitvation, its climate and economy. ts handcrafts and needleworks ofYalovaareexplained. In the second chapter documents of observation prepared for needleworks in the province of Yalova are discussed. All the properties of needleworks examined in these documents are given under titles and told detailed. In the third chapter embroidery its definition, its historical development and its importance of today and its classification are told. Introduction and importance of needleworks, the history of it , the instruments and materials used in the needleworks, the ornament and pattern features, colour features and where the needleworks are used and its importance and sitration in today is world are also introduced. The fourth chapter includes the total results of the research. There are bibliography , vital statics of researc people, photographs , drawings, tables and appendixes in the end of the research. This research is prepared