Hasmi Divanı (inceleme-metin)
Divan of Hasmi (research-text)
  1. Tez No: 217476
  2. Yazar: ENGİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SEVGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 694
Özet
Adıyaman'ın Besni İlçesinin Tut Köyü'nde doğan Hasmi 18.yüzyıl şairidir. İyi bir eğitim aldığı ve etkili konuşma yeteneğine sahip olduğu bilinen şair eğitimini Maraş, Antep ve Hicaz'da tamamlamıştır. Beş farklı nüshanın karşılaştırılmasıyla ortaya konan Hasmi Divanı'nda 8 kaside, 1 terkib bend, 25 tarih, 1 lügaz, 8 tahmis, 1 müseddes, 2 murabba, 357 gazel, 2 kıta, 22 rubai ve 39 müfred olmak üzere toplam 466 parça manzume yer almaktadır. Üç bölümden oluşan bu tezde sırasıyla Hasmi'nin hayatı ve şahsiyeti, divanın şekil ve muhteva özellikleri ile metnin kuruluş özellikleri ve yazma nüshaları ele alınmıştır. Sonda ise tenkidli metin ve dizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hasmi who was born in a village called Tut in the province Besni, Adiyaman. The Poet who is known to have taken good education and had the ability of effective speaking completed poetry education in Maras, Antep and Hicaz. In the Divan of Hasmi, created by five different episodes, there had been 8 kaside, 1 terkib bend, 25 tarih, 1 lugaz, 8 tahmis, 1 museddes, 2 murabba, 357 gazel, 2 kita, 22 rubai and 39 mufred, totally 466 pieces of poets. In the thesis consist of 3 parts, life and personality of Hasmi, the shape of divan and its content and also structure of writing was taken into account. At the end of this thesis critics of article and index were used.