İslam düşüncesinde zahir-batın ayrımı açısından Kadızadeliler örneği
The Kadizadeliler example in terms of outside-inside distinctionin iİslamic thinking
  1. Tez No: 217477
  2. Yazar: REFİK ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
slam Düsüncesinde Zahir-Batın Ayrımı Açısından Kadızadeliler Örnegi Kadızadeliler hareketi Kadızade Mehmed Efendi'nin görüslerine dayanan bir harekettir. Bu hareket o dönemdeki bozulmalar sonucu Osmanlı toplumunda ortaya çıkmıstır. Bu yüzden Türk kökenli bir harekettir. Aynı zamanda gelenege dönüsü istemektedir. Gelenegin kökenleri ise zahiri yön agır basmakta ise de bu hareketin temelinde ?terimlesmis anlamıyla- zahirilik yoktur. Bu yüzden zahiri olarak nitelemez. Ancak köklere dönmeyi istemesiyle köktenci, gelenege dönüsü istemesiyle gelenekçi bir harekettir. Bu yüzden bu hareketi Türk Gelenekçi Köktenciligi olarak adlandırdık. Bu hareket aynı zamanda sertlik yanlısı, degisim karsıtı ve antimodernist bir harekettir.
Özet (Çeviri)
The Kadızadeliler Example in Terms of Outside-nside Distinction in slamic Thinking Kadızadeliler movement takes its roots from the thoughts of Kadızade Mehmed Efendi. This movement emerged because of decadent society structure throughout Ottoman society in the mentioned period. For that reason this is a Turkisk root movement. This movement wants to turn to tradition at the same time. Although apparent way was in charge in roots of tradition, there was no apparency in the structure of the movement. For that reason this movement is not an apparent. But this movement was fundamentalist because of wanting to turn back and it was a traditionalist because of wanting the tradition. We called this movement ?Turkish Traditionalist Fundamentalism? because of that reason. This movement was harsh, antichange and anti-modernist at the same time.