Konya ili müze ve özel koleksiyonlarında bulunan geleneksel Türk giysi süsleme tekniklerinden örnekler
Samples from traditional Turkish garment decoration in Konya province's museum and special collections
- Tez No: 217482
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HATİCE SAADET BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
?Süsleme, bir binayı veya eşyayı kullanım amacı yanında göze daha güzel göstermek için çeşitli türlerde yapılan estetik çalışmaların genel adıdır?( Eronç, 1984: 9 ). İnsanların özellikle de kadının süslenme tutkusu ve gereksinimi yalnız bugün değil ilk çağlardan bu yana süregelen bir serüvendir. Süsleme ilk olarak kendini barınaklarda göstermiş daha sonraları insanların vücutlarında takı olarak yer bulmuş, zamanla giysilere de yansıyarak çok daha geniş bir yelpazeye kavuşmuştur. Günümüzde hemen hemen her alanda süslemeye yoğun biçimde yer verildiği göze çarpmaktadır. Mensup oldukları milletlerin ve fertlerin zevklerine göre şekillenerek farklılaşan süsleme; toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik yapılarına göre farklılıklar göstermekte ve şekillenmektedir. Süsleme, her toplumun kendine has karakteristik özelliklerini, ekonomik yapısını, dini inançlarını, gelenek ve göreneklerini ortaya çıkaran ve bu unsurlara göre şekillenen bir sanat dalıdır. Geçmişin sanatsal ve kültürel değerlerini üzerinde taşıyan geleneksel Türk giysilerinin korunması ve bu giysilerin; süsleme, dikim ve kullanılan malzemeler yönünden incelenerek, bilimsel açıdan belgelenmesi her açıdan önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında; araştırmanın örneklemini oluşturan Konya ilinde bulunan 1 müze ve 6 özel koleksiyondaki 70 adet geleneksel giysi örneği, alan araştırması yöntemi ile araştırılmış ve hazırlanan kapsamlı gözlem fişleri yardımı ile incelenmiştir. Oluşturulan gözlem fişleri sayesinde, geleneksel giysilerdeki; kumaş, astar, malzeme, renk ve süsleme özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu veriler yardımı ile ulaşılan bilgiler ışığında tablolar hazırlanarak değerlendirme ve sonuca varılmıştır. İncelenen yetmiş örneğin geneline bakıldığı zaman; kumaş cinsi olarak kadife, giysi astarı olarak krem rengi pamuklu astar, süsleme malzemesi olarak balıksırtı kordon, süsleme konusu olarak ise bitkisel bezemenin daha fazla tercih edildiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda Konya ili müze ve özel koleksiyonlarında bulunan geleneksel giysi örnekleri birbirleriyle kıyaslandığında bazı giysilerin birçok açıdan benzerlikler taşıdığı görülmekle beraber küçük farklılıklarla birbirinden ayrıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decoration is the general name of aesthetic works that is made in various forms to represent any building or good better as well as intended use (Eronç, 1984: 9) Decoration desire and requirement of human, especially of women is an adventure that is not only today, but also has been continuing from antiquity. Decoration showed itself first in housings and then found place on the bodies of human as ornament, and in the course of time, it reached to a much wider range by being reflected on clothes. Today, it draws the attention that decoration is densely given place nearly in all areas. Decoration that takes form and differentiates according to the appreciations of nations and individuals that they are connected represents and takes form in accordance with social, cultural and economic structures of societies. Decoration is a branch of art that calls forth its specific characteristic features, economic structure, religious beliefs, traditions and customs of society and takes form according to these components. Protection of traditional Turkish clothes that bears artistic and cultural values of the past and examination of these clothes in respect of decoration, sewing and materials used and also scientific documentation of them are also critically important. Within the context of this study, 70 pieces of traditional garments in 1 museum and 6 special collections in Konya province that constitute the sample of study has been researched with the field research method and examined with observation record cards prepared. With the observation record cards constituted, cloth, undercoat, material, color and decoration features on traditional clothes were found out. It was reached to an evaluation and a conclusion by preparing tables under the light of information obtained by the aid of these data. When looking at the overall the seventy samples examined; it has been observed that it was more likely preferred velvet as type of cloth, cream color cotton as dress undercoat, diagonal cordon as decoration material and plant decoration as the matter of adornment. At the end of research, when traditional samples of garments in Konya province?s museum and in special collections were compared to each other, it was observed that some clothes have similarity from many aspect, but also differentiates from each other with small distinctions.