1748-1749 yılında Konya'da sosyal ve iktisadi hayat (57 numaralı şer'iye siciline göre)
  1. Tez No: 217483
  2. Yazar: MEHMET ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Osmanlı Devlet'i altıyüzyıldan fazla yaşayan bir devlet olarak, Türk tarihi açısından en mühim belgeleri bırakmış olan devlettir. Şer'iye sicilleri de bu belgeler içinde içtimaî, hukukî ve iktisadî tarih açısından en mühimlerindendir. 1748 ? 11749 yılını kapsayan 57 numaralı şer'iye sicilinde 672 adet belge bulunmaktadır. Bu belgeler Miras davaları, aile, vesayet, adlî olaylar, görevli tayinleri ve vergi vb. iktisadî ve sosyal olayları içermektedir. Bu çalışmanın sonucunda Osmanlı toplumunda ailenin önemli bir kurum olduğu anlaşılmaktadır. Hemen herkesin evlendiği, nikah, mehir boşanma gibi konularda kadınların da erkekler kadar söz sahibi olduğu görülmektedir. Osmanlı toplumunda çok evlilik yok dnecek kadar azdır. Ortalama çocuk sayısı dörttür. Belgelerden dönemin bir çok kurumuna ( vakıf, medrese, han, cami vb. ) ulaşmak mümkün olmaktadır. Söz konusu yıllar Osmanlı Devlet'inin gerileme yıllarına tekabül ettiği içinasayiş olayları ile ilgili bir çok belge bulunmaktadır. Özellikle şakiliğin önlenmesine önem verildiği görülmektedir. 57 numaralı şer'iye sicili kısa bir zaman dilimini kapsa da dönemin Konya tarihine ait çok önemli belgeler ortaya çıkmıştır. Bu da bize şer'iye sicillerinin tarih araştırmalarında ki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire which has been lived over six hundred years left the most important documents in respect of Turkish History. Judicial records are also the most important documents among those documents in respect of social, juridical, and economical history. There are 672 pieces documents at 57 number judicial records which cover 1748 ? 11749 years. Those documents include economical and social events as inheritance law suits, family, guardianship, juridical events, and appointments and tax?etc. At the end of this study, it has been understood that the family is an important foundation in Ottoman society. It is seen that nearly everybody got married and the women were also arbiter about subjects as marriage, divorce, marriage present for woman. Multi marriage (one man ? a few women) was very less even saying as there is no. Average children number was four. It is possible to reach many foundation of period (as charitable foundation, school, hotel, mosque?etc) through documents. The mentioned years are devolution period of Ottoman State so there are lots of document about public security events. It is seen that especially preventing robbery has been given importance. Despite 57 numbers judicial record covers a short time section; very important documents regarding Konya history were emerged. This case shows us the importance of judicial records at history researches.