Üniversite öğrencilerinin sürekli kaygı ve kişisel kararsızlık düzeylerinin incelenmesi
Analysing of the university students continuous anxiety and personal indecision level
- Tez No: 217484
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN IZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kaygı (anxiety) genellikle korku verici, travmatik olaylar karsısında ortaya çıkar. nsanların hayatlarında bir beceri olan karar verme ise, sürekli anxiyetenin etkisi altında yogun bir çatısmaya dönüsebil ir. Bu nedenle bu arastırmanın amacı, üniversite ögrencilerinin sürekli kaygı düzeyi ile kisisel kararsızlık düzeyleri arasında iliski olup olmadıgını belirlemektir. Arastırmada liskisel Tarama Modeli kullanılmıstır. Arastırmanın evrenini Selçuk Üniversitesi ögrencileri olusturmaktadır. Örneklem grubu ise tesadüf î örneklem yoluyla seçilmis fakül telerde ögrenim gören 1.2.3. ve 4. sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Veriler arastırmacı taraf ından hazırlanan Kisisel Bilgi Formu, Spielberger ve digerleri (1970) tarafından gelistirilerek Necla Öner ve Ayhan Le Compte taraf ından Türkçeye uyarlanan Sürekli Kaygı Envanteri ve Feride Bacanlı (1999) taraf ından gelistiri len Kisisel Kararsızlık Ölçegi ile elde edilmis tir. Fakültelerde 1063 ögrenciye uygulanan ölçeklerden geçerli ve güvenilir oldugu belirlenen 959 tanesi üzerinde gerekli islemler yapılmıstır. Ögrencilerin verdikleri cevaplar önce bilgisayara girilmis ve SPSS 13 paket programından yararlanarak istatistikî islemler yapılmıstır. Analizlerde t -tes ti, Varyans Analizi, Tukey Testi ve Korelâsyon tekniklerinden yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Anxiety generally comes out after terrif iyng traumatic incidents. Making decision which is a skil l in people?s life can turn into a conflict under the effect of anxiety. Hence the aim of this research determines whether there is a relation between university student?s levels of continuous anxiety and abi lity to make decision. In the research relational scanning is used. The base of research composed by f irst, second, third and fourt grade students which are educated in universities chosen by the way of coincidental sampling group. Datums and individual information form prepared by the researchers acquired with developing by Spielberger and the others continuous anxiety, translated into Turkish by Necla Öner and Ayhan Le Compte and individual indecision developed by Feride Bacanlı. From the examples applied to 1063 s tudents in faculties, on the 959 students thought to be reliable and valid, necessary procedures are done. Answers students have given firstly are entered on the computer and then statistical procedures are done by the way of SPSS 13 pocket programme. n analyses t-test, Variance analyses, Tukey test and Correlation Technigues have been prof ited.