İbnu'l-Enbari ve el-İnsaf adlı eserindeki metodu
İbnu'l-Enbari and his method at his book el-İnsaf
  1. Tez No: 217487
  2. Yazar: BAYRAM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ebu'l-Berekât Kemâlu'd-Dîn Abdu'r-Rahmân b. Muhammed b. Ubeydullâh b. Ebî Saîd, genel olarak bnu'l-Enbârî olarak bilinir. Bu nedenle aynı sekilde bnu'l- Enbârî diye bilinen diger ünlü âlim Ebû Bekr Muhammed b. el-Kâsım el-Enbârî ile karıstırılmamasına dikkat etmek gerekir. İbnu'l-Enbârî Nizâmiye Medreselerinde el-Cevâlikî ve es-Secerî'den dersler aldı ve en sonunda aynı medresede kürsü baskanı olarak yerini aldı. Yine son yıllarını inzivâya çekilerek ve iyilikler yaparak geçirdi. Onun çalısmalarının (eserlerinin) sayısı yetmisten fazladır ve o skolastik sistem için mükemmel önerile sunmustur. O, sonu elifle (â) ile biten kelimeler hakkında bilimsel bir arastırma ortaya koymus olup bu çalısmasının ismi ?el-Maksûr ve'l-Memdûd?tür. Sıradan gramer kurallarını veren eseri olan ?Esrâru'l-Arabiyye?nin yanında Kur'ân'da geçen alısılmadık (garîb) kavramları inceleyen ?el-Beyân fî Garîb-i `râbi'l-Kur'ân?, dil âlimlerinin biyografilerini veren bir sözlük niteliginde olan ?Nuzhetu'l-elibbâ? , Basra ve Kûfe dil âlimleri arasındaki belli baslı tartısma konularını ele alan ?el-nsâf fî mesâili'l-Hilâf? , diyalektik tartısmalarda dilcilere yardımı olsun diye yazılmıs olan bir ders kitabı niteligindeki ?el-I`râb? , mantıklı ve dogru düsünme için gerekli olan gramer ve mantık kurallarını konu edinen ?Lume`u'edille? isimli eserleri vardır. El-nsâf fî mesâili'l-Hilâf isimli eseri Arap dili biliminde birbirine rakip olan, Basra ve Kûfe ekolü diye isimlendirilen iki ekolün görüslerini konu edinen elestirel bir çalısmadır.
Özet (Çeviri)
Abû al-Barakât Kamâl al-Dîn `Abd al-Rahmân ibn Muhammad ibn`Ubayd Allâh ibn Abî Sa`îd, usually known as Ibn al-Anbârî. Hence to be carefully distinguished from Abû Bakr Muhammed ibn al-Qâsım al-Anbârî, also known as Ibn al-Anbârî. Ibn al-Anbârî studied at the Nizâmiyya madrasa under al-Jawâliqî and Ibn al- Shajarî, eventually succeeding to a chair at the same institution, altough he later abandoned it in favour of the comtemplative life. His ascribed Works number more than seventy, and offer a perfect concpectus of the scholastic system of which he was a distinguished product: they include a treatise on words ending in a (al-Maqsûr waa-almamdûd), a simple grammar (Asrâr al-`Arabiyya), a treatise on unusual parsings in the Koran (al-Bayân fî gharîb îrâb al-Qur?ân), a biographical dictionary of grammarians (Nuzhat al-alibbâ), a fundamental anthology of the disputes between the Basrans and Kûfans (The Kitâb al-Insâf fî masâil al-khilâf), a textbook to assist grammarians in dialectical argument (al-Ighrâb), an done arguing for the essential identity of grammatical and legal reasoning (Luma` al-adilla). The Kitâb al-Insâf fî masâil al-khilâf, a critical study of the two rival schools in the Arabic science of grammar, the so-called schools of Basrah and Kûfah.