Tunç Çağ'da Doğu Akdeniz'de ticaret ve gemi teknolojisi
Trade and ship technology in the eastern Mediterranean in the Bronze Age
- Tez No: 217486
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Denizlerde kurulmus güçlü bir egemenligin, kara egemenligine nazaran toplumların siyasi dengelerini ve ekonomik politikalarını daha hızlı ve derinden etkiledigi görülmektedir. Denizlerde söz sahibi olmak isteyen bir ülkenin öncelikle güçlü gemileri olmalıdır. Orduların karalarda her zaman ayakta kalabilmelerine karsın gemi oldukça pahalı bir araçtır ve ancak zengin kimseler ya da saraylar gemi sahibi olabilmektedir. Gemi malzemesinin, çogu ülke için ithal malzeme anlamına gelmesi, tecrübeli kaptan ve denizciler çalıstırmanın masraflı olması bu durumun sebepleri arasındadır. Tunç Çag'da Dogu Akdeniz'de Ticaret ve Gemi Teknolojisi adlı bu çalısmanın ilgi alanı, Akdeniz'in dogusunda yer alan ve bu denize kıyısı olan Mısır, Levant, Kıbrıs ve Anadolu'nun söz konusu dönemde birbirleriyle kurmus oldukları ticari iliskiler ve dönemin gemi teknolojisidir. Ahsap bir tekne gövdesinin olusturulması için kullanılan baslıca iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi; günümüz tersanelerinde sıklıkla kullanılan iskelet ilk teknigidir. Bu teknikte ilk olusturulan öge geminin iskeletidir. Kaplama tahtaları postalar etrafında bükülerek demir çivi veya kavelalarla postalara çakılır ve geminin iskeleti sugeçirmez hale getirilir. Tunç Çag'ın gemi teknolojisi yukarıda bahsedilen teknikten farklıdır. Kabuk ilk olarak adlandırılan bu teknikte, omurga ve bodoslamalar kurulduktan sonra, omurgaya kaplama tahtaları birlestirilerek bir kabuk olusturulur. Geminin gücü, kaplamaların gücüne baglıdır. skelet ilk tekniginden farklı olarak bu yöntemde geminin formunu önceden belirleyen postalar bulunmadıgı için her kaplama parçasının ilavesinden sonra yapılan genel bir tetkikle formu olusturmak ve de korumak adına gerekli ayarlamalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that a strong domination established in seas affected political balances and economical policies of societies faster and deeper than the land domination. A country that wants to have a voice in seas should first have the ships Despite armies could be able to stand in lands, ships are relatively expensive vehicles, and only rich people or palaces can be able to have ships. Sphere of interest of this study titled Trade and Ship Technology in Mediterranean in the Bronze Age is commercial relationships that Egypt, Levant, Cyprus and Anatolia taking place in the east of Mediterranean and having coast with this sea established with each other in mentioned period of time and also ship technology of that period of time. There are two main methods used to constitute a wooden boat body. The first of them; is the wooden framework technique. In this technique, component constituted the first is the framework of ship. Ornamental woods are bent around posts and framework of ship is water proof. In this technique, after establishing keels and sternposts, keel is combined with ornamental woods and a shell is constituted. Apart from the first technique, as there isn?t posts? determining the form of ship in this method, the form is constituted with a general technique and required adjustments are made in the name of protection after adding each covering part.